Ekran sektörü 169 milyar dolar değere gidiyor

2914

Bugün geçmişten çok daha fazla ekran taşıyan cihazlar mevcut ve panel üretimi de buna paralel olarak artıyor. Analizler 2022 yılına kadar ekran sektörünün düzenli bir şekilde büyüyeceğini ön görüyor.

 

Talep giderek artıyor

 

Yapılan son analizlere göre ekran sektörü 2022 yılında 169 milyar dolar değerine ulaşacak. 2015 yılında 106 milyar dolar olan sektör yaklaşık yüzde 60 civarında artmış olacak. 2016 yılından itibaren ise yıllık yüzde 7.5 civarında düzenli bir artış bekleniyor.

 

Analizlerde LCD, OLED, QLED, e-ink gibi panel türlerinin yanısıra akıllı telefon, tablet, televizyon, monitör, reklam ekranları gibi tüm alanlar dahil edilmiş. Toplamda 68 pazarın verilerinden sentezlemeler yapılmış.

 

Ekran sektörü için enerji verimliliği ön planda olan ve yüksek özellikleri olan ürünlerin başı çekeceği tahmin ediliyor. Ayrıca esnek OLED ekranlarda da artan bir talep ve büyüme olacağı ön görülüyor. Özellikle kavisli televizyonlar, monitörler ve akıllı telefonlar bu büyümenin en büyük sebebi.

 

Akıllı telefon ve televizyon gibi tüketici elektroniği ürünlerinin ekran pazarında en büyük payı elinde tuttuğu ifade ediliyor. Artan talep nedeniyle önümüzdeki yıllarda da bu sektörlerin ekran pazarında başı çekeceği belirtiliyor. Yine son dönemde duymaya başladığımız Quantum Dot ekran teknolojisi de geleceğin en hızlı büyüyecek teknolojisi olarak gösteriliyor. QD teknolojisi ağırlıklı olarak televizyonlar ve reklam ekranlarında kullanılıyor.

 

Ayrıca Bkz.Egzoz gazından mürekkep üretildi

2022 yılına kadar ekran pazarının en büyük payı Kuzey Amerika kıtasında olacak. ABD, Kanada ve Meksika ’nın bu oranı arasında paylaştığı ifade ediliyor. Bu ülkelerde teknolojinin hızlı bir biçimde benimsendiğine dikkat çekiliyor. Asya kıtası ise gelecekte en önemli yatırım fırsatlarının olacağı bölge olarak gösteriliyor. 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.