Google’dan HDR Kazığı: YouTube Mobil Çözünürlük Oranı 1080p’ye Çekildi

174

Yeni uygulamayla artık 1440p çözünürlük kullanılamayacak. Zira HDR videolarda 1440p’de yapılan seyirler, bütünüyle kullanışsız ülkü geliyor. Google ise oynatıcıda geliştirme yapmak yerine, 1440p çözünürlüğünü kullanıcıdan esirgeme yolunu seçim etti.

Google, YouTube mobil uygulamasının HDR videolar için çözünürlük seçeneklerinde bir değişiklik yaptı. Çözünürlük bundan böyle telefonunuzun ekranından bağımsız olarak 1080p ’ye dek çıkabiliyor.

Daha önce çözünürlük seçenekleri Sony Xperia XZ Premium cihazınız varsa, 4K kalitesine kadar ulaşmıştı. Lakin bir çok ünlü model için bu seçenek, 1440p ’de sabitleniyordu.

Bu kısıtlamanın getirilmesinin nedeni, HDR video performansının YouTube uygulamasında kötü oluşuydu. Google ’ın kendi Pixel 2 ’si de dahil edinmek üzere, öncü modellerde HDR videoları 720p üzerinde çalıştırmak fazla ‘ekran karesi’ düşüşlerine niçin olarak, kullanışsız ülkü geliyordu.

Bu konuda tek örnek YouTube ’un uygulaması. Zira Netflix ve Amazon Prime Video gibi uygulamalar HDR desteğine sahipler. 4K çözünürlüğe kadar HDR videolarda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Google ’ın çözümü ise epeyce olağandışı. Oynatma performansını arttırmak yerine, yüksek çözünürlük seçenekleri kullanıcının elinden alınıyor.

Kaynak : https://www.gsmarena.com/hdr_videos_in_youtube_mobile_app_now_capped_at_1080p-news-28097.php
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir