Turkcell ve Huawei işbirliği büyüyor

649

Yaklaşık iki sene önce Çin ’de imzaladıkları protokol ile yerli üretim, 4.5G ve 5G Teknolojilerini amacıyla birlikte çalışmaya başlayan Turkcell ve Huawei, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Çin ’de gerçekleştirdiği devlete ait temaslar sırasında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ’ın da katılımıyla imzalanan anlaşma çerçevesinde aralarındaki işbirliğinin kapsamını genişletme yolunda manâlı bir adım attı.

İmza töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan kurulmakta olan Yeni Ipek Yolu ’nun Türkiye ’nin 31 trilyon dolarlık pazara erişmesi için fazla kayda değer olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bütün çabamız Türkiye ’nin her alanda yerli teknolojiler geliştiren bir ülke olması için.Bu nedenle Turkcell ve Huawei aralarında imzalanan anlaşmanın Türkiye ’de yerli teknoloji geliştirilmesi adına kayda değer bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Turkcell Idare Heyeti Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng kadar imzalanan uzlaşma, yerli imal, 4.5G ve 5G teknolojileri geliştirilmesi ve reformcu çözümler konusunda işbirliklerinin derinleştirilmesini amaçlıyor. Hem Türkiye ’deki karşılıklı AR-GE çalışmalarını artırmayı hedefleyen uzlaşma, iki şirketin Çin Yuanı cinsinden ticaret yapmasına karşın çalışmalara başlanılmasını da öngörüyor.

Ortak ekipler kurulacak

Türkiye ’de yerli teknoloji geliştirilmesi amacıyla ortak ekipler kurulmasını kararlaştıran iki şirket, Nesnelerin İnterneti ile ilgili standardizasyon çalışmalarını da artık birlikte yürütecek. Nesnelerin İnterneti, bilhassa akıllı büyük kasaba uygulamalarında kritik öneme sahip.

İmza töreninin ardından konu ile ilgili konuşan Turkcell Idare Heyeti Başkanı Ahmet Akça, “Turkcell olarak Türkiye ’nin her alanda kendi teknolojilerini geliştiren ve üreten ülke konumuna gelmesi amacıyla uzun soluklu işbirlikleri yapıyoruz. Hem akıllı şehir halkı çözümlerinde yapacağımız iki taraflı çalışmalarla da, artan şehirlerimiz için hayatı kolaylaştıracak yerli uygulamalar geliştireceğiz” dedi.

Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Biz Huawei olarak Türkiye ’yi Asya ve Avrupa ’yı birbirine bağlayan kayda değer bir merkez olarak görüyoruz. Turkcell’in manâlı bir ortağı olarak, Türkiye bilişim sektörü ve Türkiye ekonomisine daha pozitif katkıda bulunacak 5G ve zeki şehir halkı çalışmaları da dahil olmak üzere en yeni teknolojiyi, en son Ar-Ge çıktılarını Türkiye‘ye uygulamaya hazırız ”dedi.

:: Turkcell ve Huawei’nin kuracağı ortak ekiplerin yardımsever olacağını düşünüyor musunuz?

Bizimtek