Bir robot rahip olabilir mi?

109


Hatırlarsanız geçen günlerde bir blog yazısı yapmış ve din gibi pak bir duygunun nefret edilen şey unsuru olarak oyunlara ve filmlere niçin fazla dahil edildiğine dair aklımdaki fikirleri yazmıştım. O yazımda da gerçekte seviyeli bir şekilde fikir alışverişi yapılmıştı oysa hâlâ daha devam ediyor. Peki ya şu anda dini sadece nefret edilen şey ile yok de teknoloji ile birleştirmeye başladılar desem? Evet, içten duydunuz. Almanya’da bulunan bir kilise, büyük tehlike alarak dünyada eşi yarı görünmeyen bir atılım yaptı. Zira kilise, bir robot rahip geliştirdi. Bundan beş yüzyıl önce Martin Luther yayınladığı bir bildirge ile Avrupa kilisesine karşısında Protestan reformunu oluşturmuştu. İşte Almanya’nın Wittenberg şehrinde yer alan bu kilise de aziz Martin Luther’ın anısına böyle bir şey yaptıklarını açıkladı.

Seni kutsasın anlamına gelen BlessU-2 adını içeren robot, kiliseye gelenlere deyim yerindeyse tıpatıp bir rahip gibi rehberlik ediyor. Her ne kadar teknik özellikleri kocaman olmasa da BlessU-2 bütün 7 ayrı dil biliyor. Bildiği bu 7 dille de dua edebilme özelliğine sahip olan rahip robot, kiliseye gelenlerin bazılarından olumlu tepki alsa da öteki bazıları olaya sert dille emin bir şekilde karşı çıkmışlar. Kiliseye ilk kez duaya gelenlerin bir kısmına göre bu robot, dine bir nesil hakaret niteliği taşıyor. Ancak öteki kısma göre ise din ile teknolojinin birleşmesi takdir edilmesi gereken bir şey.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Artık birkaç yıla ayrıntılarıyla insanların yerini almaya başlayan robotlardan din adamları olur mu? Camide bir robot göre namazın kıldırılmasını ister misiniz? Robot hoca. Allah affetsin.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi hilesi