Dragon Quest Heroes 2 – Tahlil

76


Dragon Quest Heroes 2, Square Enix ’in orijinal RPG serisi Dragon Quest ’i alıp mousou formülü ile birleştiriyor ve bir defa daha oyuncuların karşılıklı olarak yararlanabileceği sağlam bir deneyim yaratmayı başarıyor.

Orijinal Dragon Quest serisinin aksine mousou türünde olan Heroes serisinde aksiyon bazlı bir oynanış hüküm sürüyor. Mousou nedir bilmeyenlere birkaç oyun örneği vermem icabında: Dynasty Warriors, Berserk and the Band of the Hawk veya Omega Force ’un öteki oyunlarına bakabilirsiniz. Basitçe, muhakkak bir öykü gidişatı eşliğinde farklı alanlara yönlendirilmiş karakterleri yönlendirerek önümzüde gelene bin tekme tarzı, karşınıza meydana çıkan bütün düşmanları kesip biçiyorsunuz. Genelde binlercesi geldiği için bu savaşlar öyle akılcı olmuyor ama zaten mantık bekleyen de değil. Mousou oyunları çoğunlukla (en azından benim için) stres atmak ve eğlenmek adına oynanır.

Dragon Quest Heroes 2 ’de, öteki mousou oyunlarının aksine bu oyunlarda daha önce görünmeyen bir keşif mekaniği var. Oyundaki bölgeler bundan böyle parça parça ayrılmak yerine tek bir açık dünya gibi sunulmuş ve keşfedilecek yerleri sizin insiyatifinize bırakmış. doğruca göreve de gidebilirsiniz, etrafta azıcık takılıp keşif de yapabilirsiniz. Size kalmış.

Buluş mekaniklerinin haricen DQH2, olağan bir mousou oyunu. Yeniden kare ve üçgene defalarca basarak değişik kombolar yapıyor ve görevleri bitirerek ilerliyorsunuz. Omega Force ’un artık her oyunda benzer formülü kullanması doğrusu normal koşullar altında sıkıcı olmalı lakin bu türün müdavimlerinin mousou oyunları ile hiçbir sorunu yok. yine de kesinlikle Dragon Quest serisinden kaynaklı bir takım farklılıklar da yok yok. Büyünün oldukça kayda değer olduğu Dragon Quest dünyası sayesinde bu yeni oyunda büyüler bir hayli manâlı. Sadece pata-küte dalmıyoruz.

Dünyanın artık tek bir tutam halinde, birleşik olması birincil bakışta çok heyecan verici bir fikir gibi geliyor. Ama birincil hikaye görevinizi aldıktan sonradan tüm bu görevlerin birbirlerinden ayrı haritalarda ypaıldığını görüyorsunuz ve hevesiniz kursağınızda kalıyor. Keşif şehvetli ansızın yerle bir oluyor. İnsan bir “neden böyle bir şey yaptığınız oysa?” diye soruyor.

Oyunda karşılaştığınız bir takım olaylar, ilk karşılaşmanızda gerçekte çok hoş ve görkemli görünüyor. Açıklanmış bir canavarın bir anda ortaya çıkması veya yardıma ihtiyacı olan bir köylünün karşınıza çıkması hoş eklentiler. Ama bu 40. defa olunca haliyle kabak tadı veriyor. Aşırı bir tekrarcılık var anlayacağınız.

Oyunda boş alan keşifi ya da belli başlı hikaye görevlerinin yanı sıra başvurabileceğiniz tabi görevler de bulunmakta. Bu görevler oyunun sahip olduğu zayıf yemek listesi sistemi yüzünden yapılması çok külfetli bir dizi işe dönüşünce verdiği azıcık şımartma de kayboluyor tabii. Birincil birkaç atama farklılık açısından güzel görünse de sonradan tekrarcılık tekrar ortaya çıkıyor ve yapmayı bırakıyorsunuz.

Yaklaşık 30 saat süren esas hikaye bu kez bir önceki oyuna göre daha iyi ve heyecanlı bir şekilde anlatılmış. Hikaye oyunun bir takım noktalarında can sıkıcı bir hal alsa da genel işleyiş açısından doğrusu hoş manzaralar ve görevler sunuyor. Bundan Böyle o kadar bir noktayı veya kişiyi saatlerce koruma görevi değil de, gerçekte düşmanlara kafa atıp bir şeyleri değiştirdiğiniz görevler var. Birincil ilk kez görev çeşitliliği güzel olsa da bilhassa sonlara dürüst, daha önce daima kestiğiniz düşmanlar ile baştan tekrar tekrar savaşmak çok sıkıcı ayla geliyor.

Takım arkadaşlarınız çevrimdışı moddayken yapay zeka kadar yönetildikleri için daima sizi peşine düşüp takip ediyorlar. Bu yüzden onları ayrı noktalara konuşlandıramıyor ve gereken görevleri gereken zaman diliminde yapmanız da böylece bir şiddet oluyor.

Oyunda dört kişilik co-op modu seçeneği bulunuyor. Halk genelde çevrimdışı oynamayı tercih ettikleri için oynayacak pek bir kimseyi bulamıyorsunuz fakat Dragon Quest veya mousou seven bir diğer arkadaşınız varsa beraber oynayarak banal eğlenceli anlar yaşamanız mümkün.

Son sözlerime gelecek olursam Dragon Quest Heroes 2 ilk bakışta fazla gelişmiş ve farklı bir oyun gibi gözükse de sıradan bir mousou oyunu olmaktan öteye gidemiyor. Eğer mousou veya Dragon Quest ’in koyu bir hayranıysanız bu bütün sizlik bir oyun. Ama bu türü sevmiyorsanız ya da Dragon Quest ile böylece aranız yahut tavsiye etmiyoruz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi hilesi