Game of Thrones’un Fetö soruşturmasında ne işi var?

75


Bir Takım noktalarda tarihin manâlı olaylarından esinlenmiş olsa da hayal gücünün eseri olan karakterler ve olağanüstü bir dünyada geçen Game of Thrones dizisi fantastik diyebileceğimiz bir haberle karşımıza çıktı. Çünkü AA’nın haberine tarafından dünyaca meşhur Game of Thrones dizisinin adı Fetö soruşturmasına dek sıçramış durumda. Bu noktada işler azıcık girift, o nedenle olayın öncesinden kısa bir özet geçelim.

2011 yılında Tanıdık Olmayan Diller bölümü, Harp okullarına gitmeye hazırlanan son sınıf öğrencilerine Game of Thrones dizisini izletmeye karar veriyor. Dizinin birincil sezonunu izleyen ve bunun sonucunda tercüme ve benzeri çalışmalarda bulunan öğrencilerin bu projesi bir takım veliler kadar şikayet ile sonuçlandı. Okullar Komutanlığı’na gönderilen adsız şikayet mektuplarında öğrencilere izlettirilen dizinin çarpık ve sapık ilişkiler içerdiği iddia edildi. Diğer Taraftan dizinin içerisinde Türk’lerden eser olmamasına karşın dizinin Türk’leri kötülediği, kaba ve sapık dinsel törenler yapan bir kavim olarak öne sürdüğü de iddia edildi.

Bütün bu şikayetler sonucu o dönem Yabancı Diller birim başkanı olan Albay A.D., Öğretmen Albay Ü.K., öğretmen yarbay S.R.M. ve öğretmen yüzbaşı İ.G. ile hoca asteğmen E.Ö. hakkında idari soruşturma başlatılmıştı. 183 öğrencinin mağdur olarak yer aldığı iddianamede sanıkların 18 yaşından minik öğrencilere müstehcen görüntüler izlettiği vurguları da yer aldı. Bu süreçte bazı komutanların emeklilik süreci gelse de cezaya çarptırılanlar da oldu. Öğrencilerin diziyi İngilizce geliştirme için izledikleri ve davacı olmamalarının yanı sıra Anayasa Mahkemesi’ne dışarı giden iddialar sonucu ihlal durumlarının ortadan kaldırılmasına ve konunun bitmiş ele alınmasına karar verilmişti.

İşte bu şekilde sonuçlanan Game of Thrones davası bu sefer de Fetö soruşturması içerisine alındı. Ankara’da yer alan Fetö iddianamesinde Game of Thrones dizisini izletttikleri için hapis cezası istenen 5 eski askerin adının iddianamede geçtiği belirtildi. Üstelik bu iddianamede karıştıkları Game of Thrones davasının da adı geçiyor.

İddianamede şahit olarak ifadesine yer bahşedilen ve kendisinin de şikayet edildiğini söyleyen  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Volkan Üretici söz konusu dava ile ilgili “Askeri Yargı Müfettişi kadar teftiş geçirdim. Bu teftiş dolayısıyla dikkat cezası verildi. Daha sonrasında Maltepe Askeri Lisesinde görevliyken hukuka aykırı bir şekilde disiplin puanım komutanlar göre düşürüldü. ‘Game of Thrones’ isimli diziyle ilgili idari tahkikat birli̧amasında İngilizce öğretmenleri lehine ifade veren öğrencilerin disiplin puanının komutanlarınca düşürülmeye başlanması üstüne, bir grup komutanından şikayetçi olundu. Hakkında şikayet bulunan bu kişileri ifade vermeye savcılığa misafir etme etmeme rağmen gelmediler ve ilerleyen süreçte soruşturma savcısı olarak beni yalan yanlış ithamlarla şikayet ettiler. bu nedenle askeri adalet müfettişleri kadar hakkımda soruşturma yapıldı.” sözlerini sarfetmiş.

Açıkçası nereden bakarsanız bakın epeyce karışık bir işlem. işin garibi ise Game of Thrones’un Fetö soruşturmasına değin işin içerisine dahil edilmesi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri