Popüler Olmayan Görüşler: GTA IV, GTA V’ten daha iyiydi – Blog

67


Düşününce ne dek garip geliyor… Serinin en efsanevi oyunlarından birisi olan GTA IV, gelecek yıl 10. yaşına girecek. Grand Theft Auto serisinde bulunan yapımlardan en başarılısı sayılmakla beraber devri değiştiren grafikleri, akan oynanışı, ısınabileceğiniz karakterleri ve eski oyunlarına kadar eklenmiş daha birçok yeni özelliği ile her oyuncunun kalbini kazanmıştı. 10 . senesi yaklaştığı için söz etmek istediğim GTA IV’ü yeni oyunu olan GTA V ile karşılaştırmayı planladım, peki bana kadar neden 2008’te piyasaya sürülmüş bir Rockstar yapımı, 2013’te motor üstünde modifikasyon yapılmış hali ve bir önceki yapımından öbür grafiklerle çıkarılmış Rockstar yapımından daha iyi? Nedenleri sıralamadan önce GTA IV’ün nasıl “görev değiştiren” ünvanını kazandığından bahsedeyim.

Rockstar, 2004-2006 seneleri arasında çıkardığı üç GTA yapımı ile beraber piyasada bir hayli popülerdi. O zamanlar raflarda bulunan Red Dead Revolver ve Bully gibi açık dünya oyunları ile adından hayli bahsettiriyor, paraya para demiyordu. Bu iki yıl arası çıkardığı GTA oyunları aralarında GTA: San Andreas en popüler olanıydı, böylece ama çıktığı sene, yılın en iyi oyunu ödülünü sorunsuzca kapmıştı. Birkaç sene içinde konsol marketinde bulunacak yeni jenerasyon oyun konsolları için yeni oyun tümdengelim çabasında bulunan Rockstar, PS3 ve Xbox360 platformlarında akışkan bir şekilde çalışacak olan ve yeniden ödüle ödül demeyen GTA IV’ü 2008 senesinde piyasaya sürdü. Beklendiği üzere, içerikleri çok şiddetli olduğu gerekçesi ile birkaç ülkede ne eyvah oysa satışı durduruldu ve Rockstar davalık oldu. Ama bu cins sorunlar GTA IV’ün açık dünya oyunları kategorisinde popüler olmasını durdurmadı. Serinin en fazla satanları arasına giren GTA IV, kendi başına bir  başyapıttı.

Rockstar, GTA IV ile yakaladığı başarıdan sonra durmadı ve birkaç yıl içinde çıkaracakları Red Dead Redemption ve L.A. Noire isimleri üzerinde yoğunlaştı. GTA hakkında takriben dört veya beş yıl ses çıkmadı, ta oysa 2013 senesinde GTA V keza eski ayrıca de yeni jenerasyondaki konsollara duyurulana değin. GTA hayranları, takriben 10 yıl sonrasında yeniden Los Santos’a geri dönecek ve anılarını tazeyelebilecekti. Kağıt üzerinde inanılmaz görünüp, birçok oyuncuyu umutlandırsa da, bir şeylerin zıt gittiğini çakmak bir yılı almadı. Hatırlarsanız, ilk olarak konsol oyuncuları ile buluşmuştu, birçok konsol oyuncusu yeni yapımın oynanışından memnundu, fakat videolarda izlerken gözüme aralıksız oyunun ne kadar sade olduğu, çekici olmadığı ve eski oyunlara tarafından daha basit olduğu gözüme çarpıyordu. Tabii, çoğu oyuncu kusur seslenmek yerine daha fazla üretim üzerine yoğunlaştığı için bu durumun o kadar farkında değildi. Hemen ise çıkışından yaklaşık dört yıl geçti ve çoğu oyuncunun GTA V’te bir sorun olduğunu anlaması gayet muhtemel bir durum. Yazımda ise niçin bir takım oyuncuların, dobra dobra söylemeliyim oysa bu grubun içinde ben de varım, neden GTA IV’ün GTA V’ten daha iyi olduğunu düşündüğünü bildiren bir takım nedenlerden bahsedeceğim.

Harita

Kişiden kişiye tarafından değişen bir nokta fakat bana tarafından bahsetmem gereken konuların içinde harita en uyarı çekenlerden. İki oyunda da daha önce bulunduğumuz şehirlerde bulunuyoruz: Liberty City ve Los Santos. Haritalar, eski versiyonlarına kadar değiştirilmiş olabilir, lakin V’te tüm San Andreas bölgesini tek yerde birleştirmek ilk önce garipti. Özellikle Los Santos bölgesinin azıcık ötesinde Chillad Dağı’nın olması tamamen San Fierro’nun varlığını unutturmuş, Las Venturas ise adamakıllı ortalıktan kaybolmuştu. Bu durumu GTA IV’te yaşamak azıcık güç, çünkü Rockstar, ayrıca şehiri Liberty City’ye benimsenmek için elinden geleni yapmış hem de oyuncunun serbestçe dolaşabileceği alanı büyütmek için haritayı da beklendiğinden fazla bir şekilde geliştirmiş bulunmakta.

Oyun Motoru

Rockstar, artı içerik bulundurmak ve gelecekte eklemek için GTA IV’te kullandıkları Europhia Motoru’nu ne eyvah ki bir hayli kısıtlamış. Eh, natürel böyle olunca vasıta hasarları, insan vücutları ve karakterin hareketleri daha da kalitesizleşmiş bulunuyor. Bu oyun motoru kısıtlama olayını basitçe arabadan atlayarak veya duvara çarparak test edebiliriz. Doğrudan Doğruya göze çarpanlardan birisi ise, GTA IV’te Niko, arabanın hızına tarafından takla atıyor ya da sürükleniyor, aynısını GTA V’te test ettiğinizde göremezsiniz. Aynı şekilde motor kazaları da bu kısıtlamaya yakalanmış. Yüksek çabuk bir araca veya duvara çaptığınızda bile karakterimiz sadece birkaç metreden daha fazla ileri gidemezken, GTA IV’te sahip olduğunuz hıza tarafından yaptığınız motor kazası, ara sıra ölümünüze bile neden olabiliyordu. Tabii koşul böyle olunca da yönlendirdiğimiz üç karakterden herhangi biri sadece bir metre sürüklenip hiçbir şeyi yokmuş gibi ayağa kalkıyor. Örneklerden bazıları ise sokakta yer alan insanları itemememiz ve birçok yayanın çarpılınca kütük gibi itilebilmesi ya da yere düşmesi olabilir.

Araçtan Araca Değişen Yol Tutuşları

GTA IV’de en sevdiğim mekaniklerden birisi araçtan araca değişen yol tutuşuydu. Jip gibi ağır ve yavaş hızlanan bir vasıta kullanırken çoğunlukla vasıta savruluyor veya dönüşleri baskı alıyordu, kullandığınız arabulucu daha ufak ve kompakt bir tanesi ile değiştirildiğinde ise, yol tutuşu daha da gelişiyor ve savrulması daha da zorlaşıyordu. Tabii, bu da oyunun gerçekçiliğine ve oyun motorunun kalitesine fazla puan demekti. Yeniden motorun kısıtlanmasına mağdur kalan bu mekanik GTA V’te çeper kuvvet görülüyor. GTA V’e tarafından karşılaştırdığımızda, hangi arabulucu kullanırsam kullanayım, hiçbir vakit sürerken sorun yaşanmıyor ve her araç, hızı haricen, benzer hissettiriyordu. GTA V’te araba sürmek ile arcade salonlarındaki kabinlerde yarış oyunları arasında ayrım yok gibi görünüyor.
Şahsiyet Sempatisi

Başta üç karakter olağanüstü bir hafıza gibi görünse de, arkadaki planı abes görünen karakterden bir cacık olmaz. Ola Ki Rockstar kişilik dizaynı üstünde uzun zaman çalışmış olabilir lakin V’te yer alan hiçbir şahsiyet, IV’te yer alan karakterlerin sempatisi ve karakteristiklerini benzer derecede yansıtamıyor. IV’te konu, kuzenine yardımcı olmak isteyen Niko’nun Balkanlar’dan Liberty City’ye gelişi ve karşılaştığı belalar iken, GTA V’te üç Amerikan stereotipi banka soygunculuğu yapıp ayrılıyor. Seslenmek ancak neymiş? Üretim ne değin artı karaktere sahip olursa olsun, arka planları açık ve net değilse, ilgi çekmesi beklenemez. Zaten GTA serisini ciddiye alan herhangi bir hayrana sorarsanız, GTA V’in ne kadar güçsüz bir hikayesi olduğundan da bahsedecektir.Agresif İnsan ve Polis Davranışları

Yapımın çıkışından birkaç ay sonra trend haline gelen “Polisler çok saldırgan.” cümlesi, ne eyvah ama birazcık içten. Fakat bunu söylemem GTA V’e fazla bir puan verdiğimi göstermiyor. Polislerin fazla agresif olması, yalnızca ayaktayken mevcut. Geri kalan durumlarda polis, genelde araba yakalamalarında size az daha kaçmanız için yolu anlamsız bırakıyor- daha kötüsü polislerin kullandığı otomobil çelmesi ya da yolunun önünü kesmek gibi taktikler bile kullanılmıyor. GTA IV’te ise bu konuda arayabileceğiniz her şey mevcut. Eğer elinizde silahla gezerseniz polis çoğunlukla tetikleniyor lakin ateş etmiyor. Suçluları yakalarken direkt alev edilmiyor, sakince tutuklanıyor ve arabaya konuluyor. Niko eğer saldırmaya çalışırsa polisler savunma moduna geçip daha artı adam çağırıyor vesaire, vesaire. Daha çoğu polis taktiği mevcut. Ne yazık oysa GTA V polislerinde daha çok “Bu adamın ölmesi lüzum, hemen şimdi.” komutu mevcut.

Araç Hasarları ve Kazaları

Europhia Motoru’nun en bilinen özelliklerinden birisi, çok geniş ve realist olduğudur. GTA IV’te, cadde ortasında yaptığınız kaza daha gerçekçi hissettiriyor, sahip olduğunuz kazanın içerisine çarptığınız aracın ağırlığı da dahildi. Takla atması ve emrindeki dönmesi gibi durumlar aracınızın büyüklüğüne ve çarptığınız hıza bağlıydı, buna karşılık oyun motoru, kazanın nasıl olacağını hesaplayabiliyordu. Önceden de bahsettiğim gibi, kısıtlanmasından dolayı birçok kaza ve zarar mekanikleri GTA V’te gerçekçi hissettirmiyor. 100km çabucak çarptığınız duvarda sadece çatlaklar, aracınızda ise sadece çizikler ve kırılmış camlar bulunuyor, bir adım daha ilersinde ise yalnızca ön tarafın yamulduğunu görüyordunuz. GTA:Online’ın getirdiği kalkan tarzı otomobil koruma sistemi ise herhangi bir önemli kazanın sadece araç üzerine çizik bırakacağını gösteriyordu.

Atmosfer

Liberty City, anlaşılacağı üzere New York’a benzetilmeye çalışılan bir kent. Tabii, böyle olunca bir yerde zenginlik yükseklik gösterirken, şehrin başka yerlerinde düşüklük ve fakirlik baş göstermek zorunda. Atmosferin birçok zaman üzüntülü olduğu Liberty City’de bunun gösterilmesi tamamen kusursuzdu. Yağmur ve sis efektleri ile beraber yeni grafiklerin sınırlarının zorlanması, hemen hemen fiilen New York şehrinde bulunmuşsunuz duygusal veriyordu. Lakin aynı durumu GTA V için söyleyemeyeceğim. Evet, bazen kederli bölgeleri olabiliyor ama haritanın çoğunluğu günlük güneşlik olarak karşımıza çıkıyor.

Asıl DLC’ler

Ek paket kavramı yapımcıdan yapımcıya değişen kavramlardan birisi. Birçok yapımcı için, ek paket anlayışı yeni hikaye ve artı içerik demekken, bazılarına göre çevrimiçi modlar için daha fazla içerik çağırmak. Iyice normal bir satış mekaniği, fakat aynı firmanın ek paket kavramını birkaç yıl içinde değiştirmesi o kadar de hoş karşılanabilecek bir şey değil. Vice City için Vice City Stories, Red Dead Redemption için Undead Nightmare ve GTA IV için iki ayrı ek paket çıkaran Rockstar, bulunduğumuz sene içerisinde ek paketi GTA:Online için para olarak satıyor. Yani hikaye ile alakası bulunmuyor. Doğrusu, yakında da GTA V için tek kişilik yeni bir öykü ilave paketi çıkacağından o kadar kesin değilim. Rockstar, odağını iyice bu yıl Red Dead Redemption 2’ye ve GTA:Online için diğer nasıl içerik çıkarılabilir sorusuna çevirmiş durumda.

Daha anlatacağım çok konu olmasına karşın kısa kesip konuyu can sıkmadan anlatmaya çalıştım. Umarım Rockstar, benzer politika üstünden yürümez ve karşımıza Inkar Dead Redemption’ın kolay ve kolaylaştırılmış versiyonu ile karşımıza çıkmaz…
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri