Türkiye Bilişim Vakfı, eğitim oyunları yarışması düzenliyor

130


Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye ’de öncelikle matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirileceği bir müsabaka başlatıyor. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması; ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda zihin üreten, kullanım geliştiren ve uygunluk yapan kişi ve kurumların çalışmalarına zor katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenleniyor.

Yarışma baştan sona, Türkiye ’de ilk önce matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunları ödüllendirilerek eğitim sistemindeki yerini alacak. 6 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlayan yarışmanın uygulama süresi 30 Kasım ’da sona erecek. Yarışmaya, matematik ve fen bilimlerinde öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikri üretenler katılabilecek.

Eczacıbaşı Topluluğu ’nun 75. yılı zarfında başlıca sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın Kanyon Büro ’te gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Türkiye ’yi bilgi toplumuna dönüştürmek amacı doğrultusunda çalıştıklarını vurgulayarak, “Alışkanlıklarımıza göre oyun ve eğitim birbirine çoğunlukla ters düşmüştür. Bugün eriştiğimiz teknolojik düzey, oyunu, bilhassa fen ve matematik eğitiminde, kuralları ve formülleri ezberlemekten çok daha öteye, keyif alarak kullanabilme olanağını sağlıyor. Matematik, fen ve teknoloji, anlaşıldıkça amaç kazanır, amaç kazandıkça da sevilir ve ilgi duyulur, sevildikçe de maharet düzeyi artar. Oyunlaştırma bu açıdan eğitim için çok güzel fırsatlar yaratıyor. Bu becerilerin, çocukların ve gençlerin alışkın oldukları oyun yöntemiyle öğretilmesi ise yenilikçi bir yaklaşma. Ülkemizin bir veri toplumu niteliği kazanmasını vizyon ve misyon edinmiş olan Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu yenilikçiliğin sağlayacağı katma değerle, eğitim düzeyimize reformcu bir katkı maddesi yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Ödüller ve jüri

Toplam ödüllerin 70 bin TL ’yi bulduğu yarışmada, Yapı Kredi de özel ödül verecek. Yarışma jürisinde, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO ’su Uzlaştırma Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Irtibat Fakültesi Medya ve Irtibat Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Tonguç İbrahim Sezen, Adapazarı Enka Okulları Müdürü Dr. Istek Mecit ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan yer alıyor.

Netmarble Türkiye, Yapı Kredi ve Medinova ’nın yardım sponsoru oldukları KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması ’nın iletişim sponsorluğunu ise CC Media, Hardware Plus, Karnaval, Manibux, StartersHUB, Purplepan ve Webrazzi üstlendi. Ayrıntılı bilgi için http://www.kododulleri.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Basın Bülteni
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir