1 saniyelik geç kalma = 1 milyon lira

54

Türkiye’nin en çabuk büyüyen veri merkezi Radore, Türkiye ekonomisine anında her sektörde aracısız olarak katkı sağlayan bilişim sektörünün lokomotifi olmayı sürdürüyor. Birçok sektörde olduğu gibi e-ticaret alanında da bilgi temelli olarak iş modelinin yükselişi sürüyor. Radore, e-ticaret ekosisteminde başarılı olmanın temellerini aktarıyor.

Türkiye’de e-ticaret sektörünün 30 milyar liralık bir hacmi aştığına değinen Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Yüzde 20’lerin üzerinde artma kaydetse de e-ticaret sektöründe gidilecek fazla bölge olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde şipşak yaygınlaşan geniş bant kullanımının yanı sıra mobil cihazlar ve verinin daha iyi kullanılmasıyla birlikte kısa sürede e-ticaret hacminin iki katına ulaşabileceğini biliyoruz. Bunu yapabilmenin yolu ise veriyi iyi yönetmekten ve modern altyapılar kullanmaktan geçiyor” dedi.

Dünya çapında verinin tez arttığına uyarı çeken Radore Veri Merkezi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “Yalnızca Radore’de barındırılan e-ticaret siteleri için gigabitlerce bilgi geçişi yaşanıyor. Çağdaş bilgi merkezlerinin kullanımının önemi, verinin yoğun kullanıldığı e-ticaret gibi sektörlerde ortaya çıkıyor” dedi. Akyol, bir e-ticaret sitesinin yüklenme hızının ilk elden gelire etkisini şu şekilde yorumladı:

“Yapılan ölçümlere tarafından; bir e-ticaret sitesinde yalnızca bir saniyelik bir gecikme, satın alma oranını yüzde 7, sayfa gösterimini de yüzde 11 etkiliyor. Bu da günde 50 bin TL kazanç elde eden bir e-ticaret sitesi için, sadece bir saniye yılda 1 milyon lira anlamına geliyor. Bu kadar büyük bir yükü e-ticaret sitelerinin karşılamaları beklenemez. Dünya çapında örneklere bakıldığında rakamlar çok daha artı artabiliyor. Örneğin Amazon, 2012 yılında bir saniyelik gecikmenin kendisi için 1,6 milyar dolarlık bir zarara işaret ettiğini açıklamıştı.”

Dürüst data merkezini tercih etmek e-ticarette ne kazandırıyor?

Radore, data merkezi tercihini içten yapan e-ticaret oyuncularının elde ettikleri faydaları şu şekilde sıralıyor:

Gelir kaybı yaşamamak: Günümüzün dijital yaşamında en minik bir sorun, kullanıcıların aracısız olarak siteyi terk etmesine ve rakip şirketlerden hizmeti almasına sebep oluyor. Arama motorlarında öne çıkmak: Sunucularında çoğunlukla sorun yaşamış e-ticaret sitelerinin en önemli trafik kaynaklarının başında gelen arama motorlarında organik olarak üst sıralarda yer alması olası değil. Site yüklenme hızının yüksekliği: Yapılan bir araştırmaya kadar, e-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların yüzde 62’si sadece 5 saniye ya da daha az yüklenme süresini bekleyebildiğini söylüyor. Site yüklenme performansı düşük bir web sitesine yeniden dönmeyecek olan kullanıcıların oranı ise yüzde 68. Yani kullanıcıları bir defa kaybettiğinde geri getirmek fazla zorlama. Güvenlik: Verilerin tutulduğu, web sitesinin barındırıldığı bilgi merkezinin aktüel saldırılara karşısında emniyet önlemlerinin alması tartma taşıyor. Mesela, Wannacry gibi dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren saldırılarda, gerekli güncellemeler yapılmamış bile olsa da Radore Firewall ile işletmeler güvende kalabiliyor. Site yedeklerinin alınması ve eşzamanlı çalışma: Yıllarca emek bahşedilen yapının yedekli ilerlemesinin yanı sıra hemen olan bir duraksama olmaması için eş zamanlı olarak başka bir konumda da sitenin barındırılması hayati ağırlık taşıyor. Radore, İzmir’de bulunan veri merkezi ile herhangi bir duraksama durumunda, kullanıcılara hiçbir aksilik yaşatmadan güvenle alışverişlerine devam etmelerini sağlıyor.

Armut.com 20 milyon kişiyi hizmet alışverişi için buluşturuyor

Aldığı 11 milyon TL yatırımla 2016 yılının en büyük girişim sermayesi yatırımına imza atan Armut.com’un Kurucu Ortağı Erol Değim, “Yılda 20 milyon tekil ziyaretçi 100 milyon sayfa gösterimi ile pazar yerimizde buluşuyor. Markamızın ‘güvenli hizmet alma’ anlayışıyla özdeşleşmesinde, yüksek performanslı ve güvenilir nitelikteki altyapımızın da payı var. Radore ile başladığımızda 3 kişiydik. Bugün 70 çalışana ve 100 bin hizmet verene ulaştık. Teknolojik altyapımız için doğru ortağı seçtiğimize inanıyorum” dedi.

Turna.com’da günlük 2 milyon uçuş verisi işleniyor

Aylık sıradan yüzde 30 büyüme sağlayan Turna.com’un Kurucusu Dr. Abdülkadir Kırmızı, “Aylık 2,5 milyon ziyaretçiyi aşan trafik ve 120 binin üzerinde uçak bileti satışının gerçekleştiği platformumuzda bugüne kadar 2 milyon lira bedel bedava uçak bileti sağladık. Bu ayrıcalıklı hizmeti sunabilmek için elde ettiğimiz veriyi işleyerek her kullanıcıya özel, kişiselleştirilmiş teklifler hazırladık. Jurnal 2 milyon uçuş verisinin işlenmesiyle rakiplerimizden farklılaşmamızda desteği olan Radore ile çalışmaktan hoşnutluk duyuyoruz” dedi.

Önceki HaberWindows Vista, 7 ve 8’i Çökerten Yeni Bug! Sonraki HaberSamsung Isteksiz Olarak İki Yeni Telefondan Bahsetti
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri