1400 ışık yılı uzaktaki gizem!

67

Bilim adamları Tabby’s Star, KIC 8462852’yi başlangıçta 2015 yılında bulmuşlardı ve o zamandan beri, yıldızın ilginç hareketlerini açıklamaya çalışmaktalardı. derhal ise yıldız bir kere daha ilginç bir şekilde hareket etmeye başlamış durumda.

Yıldız, Dünya’dan neredeyse 1400 ışık yılı uzaklıkta ve tamamen rastgele gözüken ani kararma süreçlerine sahip. Bilim adamları bu kararmalara neyin sebep olduğunu demin bulabilmiş değiller ve sıra dışı bir takım teorilerin arasında bilim-kurgu hikayelerinde de gözüken Dyson küresi gibi devasa ufo yapılarını içermekte. Yıldız, yeni bir kararma sürecine daha girmesinin arkasından tekrar ilgi odağı olmuş durumda.

Yıldızların parlaklıklarının azalması sıra dışı olmasa da, bu azalmalar genel olarak yörüngelerindeki gezegenler veya toz bulutlarının yıldızın önünden geçmesinden nedeniyle kaynaklanmakta ve bunlar düzenli bir şekilde gerçekleşmekteler ve bu kararmalar tesadüfen gözükmekteler. Hem bu yıldızın kararmaları fazla daha dramatik bir şekilde gerçekleşmekte.

Carnegie Bilim Enstitüsü’nün yıldız hakkındaki geçtiğimiz yıla ait açıklamasına göre Cygnus ekip yıldızı içerisinde bulunan KIC 8462852 bilim toplumunun içerisinde ve açık havada dikkatleri üzerine çekiyor. 2015 yılında bir astronom ekibi, yıldızın NASA’nın Kepler uzay teleskobu göre izlenirken çok kısa ve devirli olmayan kararma olayları yaşadığını ve kimsenin bunların sebebini bulamadığını duyurmuştu. Carnegie’den Josh Simon ve Caltech’ten Ben Montet kadar yapılan yeni bir araştırma da bu gizemi daha da derinleştirmişti.

Simon ve Montet’in bulguları, Ağustos ayında makaleleri incelenirken yayımladıkları ön-zorlama sürümü yeni bir heyecan dalgasını beraberinde getirmişti. Hemen ise bu egzersiz, Astrophysical Journal göre kabul edildi.

Araştırmacılar, bu esrarengiz yıldızın Kepler göre izlendiği daha fazla durumu çözümleme ettiler ve bu yıldızın ani ve hızlı parlaklık değişimlerinin yanı sıra, Kepler göre izlendiği dört sene her tarafında yavaş bir şekilde sönmeye başladığını buldular.

KIC 8462852’nin parlaklık değişimleri için yapılan tahminler, yıldızın yörüngesindeki büyük bir grup kuyruklu yıldızdan bir ufo dev yapısına değin geniş bir alanı içermekteydi. Genelde yıldızlar, bir gezegen veya toz ve gaz bulutu gibi katı cisimlerin izleyen ile aralarına girmelerinden dolayı belirtilen bir vakit parlaklıkları azalmış gibi gözükebilmekteler. Oysa KIC 8462852’nin kararma ve parlama süreçleri, daha önce başka hiçbir yıldızda gözükenlere benzemiyor.

Yıldızın parlaklığının 1890 ile 1989 yılları arasında %14 azaldığına dair ihtilaflı iddialardan yola meydana çıkan Montet ve Simon, daha önce bilimsel ölçümler için kullanılmayan Kepler kalibrasyon görüntüleri ile yıldızın davranışını incelemeye karar verdiler.

Simon’un söylediğine göre, bu veriler ile yıldızın uzun süreli sönme iddiasını doğrulayabileceklerini ya da yalanlayabileceklerini düşünmekteydiler ve şayet de ani kararmalara bir tarafsızlık getirebileceklerdi.

Simon ve Montet, Kepler görevinin ilk üç yılı içerisinde KIC 8462852’nin adeta %1 karardığını buldular. daha sonra yalnızca altı içerisinde yıldızın parlaklığı %2 düştü ve görevin son altı ayı içerisinde bu seviyede kalmaya devam etti.

İkili, sonra Kepler kadar peşine düşüp takip edilen 500’den artı benzer yıldız ile bu verileri karşılaştırdılar ve bunların bir kısmının birincil üç sene içerisinde benzer bir sönmeye sahip olduğunu buldular. Oysa bu yıldızların hiçbiri, altı ay içerisinde bu değin önemli bir başkalaşım geçirmemiş veya toplamda %3’lük bir parlaklık düşüşü yaşamamışlardı.

İkili, bu cins yıldızların bu yıllar içerisinde bu şekilde yavaş bir şekilde sönmesinin Kepler’in verilerinde diğer bir örneği olmadığını söylemekteler. “Yıldız zaten keyfi kararma süreçleri bir uçtan bir uca eşsizdi. Ama şimdi, en az bu dek sıra dışı olan başka özelliklerini de görüyoruz, üç sene içerisinde yavaş bir şekilde kararması ve sonradan bir anda çabuk bir şekilde fazla daha artı ışıltısız ışık halkası gelmesi.”

Astronomların, KIC 8462852’nin parlaklığı konusunda zaten iyi fikirleri kalmamaktaydı ve bu yeni veriler, işleri fazla daha zorlaştırmakta. Simon ve Montet, yıldızın altı ay içerisindeki ani kararma sürecinin en iyi açıklamasının yıldız sistemi içerisindeki bir kuyruklu yıldız ya da bir gezegenin parçalanması ya da çarpışması olduğunu ve kısa süreli toz ve kalıntı bulutu yaratması olduğunu düşünmekteler. Ama bu koşul, Kepler tarafından ilk üç yıl her tarafında incelenen ve on dokuzuncu yüzyıla dayanan ölçümlerden önerilen uzun süreli kararmayı açıklamıyor.

Önceki HaberGoogle, Sızıntılar İçin Çalışanlarını Korkutma Mi Ediyor?  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri