Ameliyat yapan robot!

59

Yakın bir gelecekte, retina ameliyatı esnasında bıçağı tutan el bir insana ait olmayabilir. Oxford Üniversitesi‘nde geliştirilen devrimsel ameliyat sisteminin birincil klinik denemeleri başarı ile sonuçlandı ve robotların en iyi cerrahlardan bile daha yetenekli olabileceği kanıtlandı.

Retina ameliyatlarında, gözde çok ufak delikler açılarak retinaya erişim sağlanıyor. Retinadaki problemlere yapılan müdahaleler sırasında doktorun parmağındaki kan akışı gibi küçük bir sorun bile müdahalenin derinliğini etkileyerek problemi düzeltmektense çok daha kötü ışık halkası getirebiliyor.

Fakat Oxford’un Robotic Retinal Dissection Device adlı (evet “R2D2“) robotu her adımda sadece 10 mikron ilerleyerek bir insan cerrahın yapabileceğinden on kat daha iyi hareket edebiliyor. Bir hastanın göz yuvarlağının yan milimetre genişliğinde bir delikten içeri küçük bir bıçak soktuğunuzda bu şart epeyce önemli oluyor. Tüm süreç halen bir cerrah kadar gerçekleştirilmekte ancak bu sefer cerrah, neşteri tutmaktansa bir kol ile robotu yönlendiriyor.

Oxford ekibi R2D2’yi 2011 yılından beri geliştirmekteydi ve birincil başarılı deneyini geçtiğimiz eylül ayında 70 yaşındaki bir rahip üzerinde uygulamıştı. O zamandan beri ekip 11 başarılı cerrahi operasyon daha gerçekleştirdi.

Natürel oysa bu operasyonlar sorunsuz geçmedi. Bulgularını takvim Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO) toplantısında sunan ekibin söylediğine kadar iki hasta küçük kanamalar geçirdi ve bir diğer hasta da retinanın yırtılma riskini arttıran “retina dokunuşu” adı verilen bir durum yaşadı. Ancak bu koşul, rastgele seçilen operasyonlardan oluşan denetim grubunun beş kanama ve bir çift retina dokunuşu sonucuna tarafından gerçi epeyce başarılı sayılabilir.

Oxford ekibi R2D2’nin daha da geliştirilebileceğini ve hastalara tüm retina işlemlerinde tezgâhtar olabileceğini düşünüyor…

Önceki HaberExcalibur’a Ekran Kartı ve İşlemci Dopingi Sonraki HaberWannaCry Tamamen Öğrendiğimiz 6 Şey!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri