“Anadolu Rüyası” seyircisiyle buluştu

97

Geçtiğimiz sene Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Gençlik Spor Kulübü Derneği (BUHOT GSK) proje ortaklığı ile hayat bulmuş bir irk kültürü ve sosyal mesuliyet projesi olan “Anadolu Rüyası” seyircisiyle buluştu. Her sene bambaşka bir tema ile geleneksel kostüm, müzik, dans ve yaşam tarzımızı dürüst şekilde öğretebilmeyi amaçlayan ve bu yılki teması “Kaybolan İzler” olan projenin büyük gösterisi 14 Mayıs Pazar Günü Türker İnanoğlu Maslak (TIM) Show Center’ da gerçekleştirildi.

7 Bambaşka İlden 200 Öğrenci Kaybolan İzlerimizin Peşinden Gitti

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Ordu, Giresun ve Yalova illerinde, mektep öncesinden üniversiteye değin tüm kademelerde öğrenim gören 200’den artı öğrencinin emeklerini ortaya koydukları “Anadolu Rüyası”nda, Milli Uğraş Dönemi’nin “Kaybolan Tarih Kahramanları” gün yüzüne çıkarıldı. Genel Sanat Yönetmenliğini Okan Gürbüz’ün üstlendiği gösterinin ilk perdesinde, Milli Uğraş yıllarında Mustafa Kemal Paşa’nın daveti veya kendi vatanseverliği ile yurt müdafaası için atama bölge Ege’den Yörük Ali Efe, Karadeniz’den Topal Osman Ağa, Balkanlar’dan Yahya Kaptan, Gaziantep’ten Karayılan ve Bursa’dan Erzurumlu Kara Fatma’nın hikayeleri sahneye taşındı.

Milli Uğraş Zaferi’nin kazanılması ve Cumhuriyet’in Kuruluşu ile sürekli gösteri, izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatan Anadolu Rüyası ekibi ve projede emeği geçen birey ve kurumlara plaket takdiminin peşinde sonlandı.

Bau Global Başkanı Enver Yücel, Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, okul akademik kadrosu ve yöneticileri, veli ve öğrencilerin izleyici olarak yer aldığı gecede, Türkiye Millet Oyunları Federasyonu Başkanlığı ve birçok farklı üniversitenin ahali oyunları duayenleri katılımlarıyla desteklerini esirgemedi.

Anadolu Rüyası projesinin hayata geçmesine öncülük eden BAU Global Başkanı Enver Yücel, kültürel zenginliğimize değinerek projenin ulusal değerlerimizi koruma ve yaşatmasındaki öneminden bahsetti. “Bu büyük gösterimizde, topraklarımızın üzerindeki kır çiçekleri gibi rengarenk güzellikleri yaşadık. Kültürel farklılıklarımızın bizim için nasıl bir değere dönüştüğünüz seyrettik. Bu güzel ülkemizin ve gençlerimizin uygarlık ve kültürleriyle korunarak, bilimin ışığında ilerleyeceklerine hiç şüphem yok. Bu ışıkla evrenselleşecek, dünyayla rekabet edecek çocuklar yetiştiriyoruz. Yarım asırdır hiç yolumuzdan sapmadan ilerledik, gelecek bizimdir. Bu vesile ile ülkemizin dört bir yanından bugün gösterimize katılan bütün misafirlerimize ve bu akşamki coşkuyu yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum, tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. ” dedi.

Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu; “Anadolu Rüyası 2017 “Kaybolan İzler” teması kapsamında sahnelenecek özel gösterimizde tarihimizi ve geleneklerimizi yeniden gün yüzüne çıkartmayı hedefledik. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin 8 ayı aşkın vakit boyunca büyük bir emek ve özveri ile hazırlandıkları bu sosyal sorumluluk projemizde kültürel değerlerimizi ve zenginliğimizi hatırlatmayı, kaybolan izlerin peşinden giderek unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi canlandırmayı amaçladık. Bu sayede öğrencilerimizin geçmiş ve gelecek aralarında köprüler kurarak vizyonlarını geliştirmeye çalıştık. Öğrencilerimizin sadece halk danslarını öğrenmesine katkı sağlamadık; 21. asır becerilerini geliştirerek kendilerine değerinde katacak, bireysel, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyecek bir çalışmaya imza attık. Anadolu’muzun yöresel değerlerini, Uğur Okullarının evrensel eğitim anlayışı ile harmanlayarak öğrencilerimize aktarmayı hedeflediğimiz bu halk müziği kültürü projemizde emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum. Bu özel günde bizleri kırmayıp gösterimize katılım bildiren siz değerli misafirlerimize baki teşekkürlerimi iletiyorum.  Bu vesile ile bütün annelerimizin Anneler Günü’nü de en doğru dileklerimle kutlarım.” şeklinde konuştu.

2017051619263657185.jpg"Anadolu Rüyası" Kaybolan İzler Sahneye Taşındı

Projenin düşünce sahibi ve Genel Sanat Yönetmeni Okan Gürbüz ise ” Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz mükemmel gösterimizi, bu yıl daha da zenginleştirdik. Her yıl öbür bir tema ile seyirciyle buluşuyoruz, umuyorum bu yılki temamız ile “Kaybolan İzler”in ne ve kim olduğunu anlatabilmişizdir. Çocuklarımızın geleneklerine sahip çıkan, nereden geldiklerini haberdar olan bir tür olmasını istiyoruz. Ben 2 sene önce bir ateş yaktım, bu koca iyi kalpli çocuklar bunun bir aleve dönüşmesini sağladılar. Yalnızca millet oyunları değil, bir kültür sanat projesi olan ve her sene büyümeye sürekli Anadolu Rüyası heyecanında bize karşılıklı olan herkese ve siz kıymetli misafirlerimize ölümsüz teşekkürlerimi iletiyorum.” diye belirtti.

Kültür A.Ş. nin özel olarak desteklediği ve Türkiye’de okul öncesinden üniversiteye dek her yaştan öğrenciyi barındıran “Anadolu Rüyası” kültür projesi, eğitim ve öğretim yılı her tarafında ilk, orta ve lise seviyesindeki öğrencilere irk kültürü dersleri zarfında eğitim verilerek düzenleniyor. Türkiye’nin bambaşka illerinde eğitim alan ve misafir etme için hazırlanan öğrencilerin, yıl sonunda bir araya gelerek kültür mozaiği oluşturduğu bu tarihi prodüksiyon için takriben 400 saat stüdyo müzik kaydı yapıldı, 250 kostüm dikildi ve 300 saat dekor hazırlığı sanatkâr eller göre tamamlandı.

Önceki HaberRCT2 oyunundaki eğlence parkı için 10 yıl harcadı!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri