Asteroit günü canlı yayınlanacak!

108

Asteroit Günü“, Birleşik Milletler göre 2016 yılında, “asteroitler hakkında bilinçlenmeyi arttırmak için küresel bir eğitim günü” olarak onaylandı. 30 Haziran’da kutlanan bu özel gün, bu sene tarihi bir canlı yayınla milyonlarla buluşacak.

Asterit Günü Canlı” yayınının yapımcılığını Asteroit Günü (Asteroid Day) organizasyonu, sponsorluğu ise Avrupalı teknoloji şirketi OHB ile Avrupa yayın merkezi BCE ve Lüksemburg Hükümeti üstleniyor. 24 saat sürecek canlı yayın özel bir SES uydu ağı vasıtasıyla dünya çapında izlenebilecek. Meşhur İngiliz fizikçi, yazar ve BBC yorumcusu Profesör Brian Cox’un sunumunu gerçekleştireceği yayına, dünyaca meşhur astronotlar, bilim adamları, teknoloji uzmanları ve gök bilim araştırmacıları misafir olacaklar.

Bu yıl Asteroit Günü’ne, Avrupa, Japon ve Amerikan uzay ajanslarının yanı sıra çok sayıda işletme ve aralarında 30 Haziran‘da kendi özel asteroit programını da yayınlayacak olan Discovery Channel gibi medya ortakları da takviye ve katılım veriyor. Bu iki özel yayın, Asteroit Günü’nde dünya genelinde 190 ülkede gerçekleşen 700’dan fazla etkinliği ekranlara taşıyacak.

Asteroit Günü programı (Asteroid Day LIVE), Lüksemburg’taki RTL City binalarında bulunan yeni BCE stüdyosundan 24 saat canlı yayınlanacak. Program, SES uydu ağına abone olan çeşitli yerel kanallarda ve Asteroid Day web sitesi yoluyla izleyicilerle buluşacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan SES Teknoloji Başkan Yardımcısı Ruy Pinto, “SES’te teknolojiyi, yaşamı iyileştirmek ve kurtarmak için bir vasıta olarak değerlendiriyoruz. Asteroitlerle ilgili data elde etmek, gezegenimize etkilerini, bir gün verebilecekleri kaynakları öğrenmek ve gezegenimizi korumak için mevcut en iyi teknolojiye sahip olma konusunda neler yapabileceğimizi incelemek amacıyla düzenlenen bu küresel farkındalık kampanyasına sponsor olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

30 Haziran 2017‘de 24 saat izleyebileceğiniz Asteroit Günü Canlı yayını için televizyonlarınızı şimdiden ayarlayabilirsiniz. Bir gün öncesinde hareketsiz bir manzara yayınlanacak olan kanal ayarları için, televizyonunuzun ayarlar bölümüne girin ve ‘yeniden ayarlayın’ ya da ‘güncelleyin’ seçeneğinden faydalanın.

SES, 19.2 Doğu yörüngesindeki Astra 1L uydusu aracılığıyla izlenebilecek yayın detayları:

     Hizmet Adı: Asteroid Day 2017

     Hizmet Kimliği: 4299

     Transponder: 1.006

     Yörünge Poz: 19.2 Doğu

     İndirme Frekansı: 11288.00 MHz

     Polarizasyon: Dikey

     Modülasyon: DVB-S2 8PSK

     FEC: 2/3

     SR: 22 MS / sn

Asteroit Günü ile ilgili daha ayrıntılı data ve videolar için http://asteroidday.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki HaberTim Cook’un Çalışanlarından Kabul Oranı Düştü!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir