Bu bez “yaşıyor”

59

Moda ve teknoloji dünyaları bir kez daha bir araya geliyor. MIT mühendislerinin tasarladığı bir çalışma giysisi, geçtiğimiz hafta Science Advances içerisinde yayımlanan bir yazıya kadar gövde sıcaklığına tepki veriyor. Lateksten yapılmış olan kumaş tırnak boyutundan parmak boyutuna dek havalandırma kanatlarına sahip ve bu kanatlar, vücudunuzun ürettiği sıcaklık miktarına kadar açılıp kapanıyor. Fakat bu açıklıkları kontrol eden şey, normal çalışma giysilerinize bitmiş olarak karşılaşmadığınız bir varlık: Bakteriler.

Bakteri ve diğer biyolojik hücreler ortamdaki nem miktarına tepki vermekteler ve nem fazlayken şişerken, hava kurudukça küçülmekteler. Araştırmacılar, mikropların nem değişimine tepkilerinin, bir koşu giysisinde delikler açmaya yetecek değin zinde olduğunu buldular ve bu da kendilerini sporcuların terlemeye başladıkları zamanlar için mükemmel ışık halkası getiriyor.

Denemeler esnasında bu havalandırma kanatları genelde egzersiz seansının başlamasından beş dakika değin sonradan açılmaya başlıyorlardı ve tam kullanıcılarının sıcak olmaya başladığını söyledikleri sırada teri vücuttan ayırıyor ve beden sıcaklığını düşürmeye başlıyorlardı. Bu havalandırma noktaları, vücudun sıcaklık ve ter haritalamaları kullanılarak yerleştirilmiş durumdalar ve daha büyük olan kanatlar vücudun daha artı sıcaklık yaydığı noktalarda yer almaktalar.

Ayrıca, canlı bir bez giymek sizin için can sıkıcı bir fikir olabilse de, bu bakteriler için üzüntü etmeye lüzum değil çünkü kullanılan bakteriler, vücudun içinde ya da dışında insana zararlı değiller.

New Balance’ın da yardımı ile yapılan proje, bununla birlikte aynı bir şekilde çalışan bir ayakkabıya da sahip. Bu malzemenin kullanımı için diğer fikirlerin aralarında ise karanlıkta egzersiz yaptığınızda aydınlanmanızı sağlayacak ışıklı bir bakteri ve çalışma sonrası daha iyi kokmanıza yardım etmek için koku üreten bir bakteri bulunuyor. Araştırmacılar derhal spor kıyafet firmaları ile imal için görüşmekteler ancak bu ürünlerin satın alınabilir olup olmayacakları henüz belirli yok.

Önceki HaberNintendo, Yeni iPhone’a Takıldı!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri