Büyük CIA sırrı sızdı!

62

Microsoft yakın zamanda istihbarat örgütlerinin siber açıkları biriktirerek gizlediğini, ve bunun da milyonlarca kullanıcının gizlilik ve verilerini tehlikeye attığını açıklamıştı. Bugün WikiLeaks, ABD’li istihbarat kuruluşlarının Windows sistemleri üzerinde bazı açıklar kullandığını açıkladı.

Kod adı ‘Athena‘ olan casus yazılım, New Hampshire siber teknolojiler şirketiSiege Technologies ile birlikte CIA tarafından geliştirilmiş. Athena saldırganın bilgisayarın bütün kontrolünü almasını, CIA sunucularıyla veri alış verişi yapmasını, bilgi silmeyi ve öteki fena amaçlı yazılımların indirilebilmesini sağlıyor. Athena, XP‘den Windows 10‘a kadar bütün sürümleri etkileyebiliyor, yani kabiliyet ve menzil bakımından fazla güvenli olmayan bir yazılım.

Yazılımın nasıl çalıştığı şu şekilde belirli:

“Bir kez yüklendikten sonra, yazılım bilgisayarı bir istasyona çeviriyor, tüm işlemleri kontrol altına alıyor ve cihazı uzak denetim edilen bir veri dağılma merkezi olarak kullanıyor. Operatör isterse bilgisayarın ayarlarını değiştirebiliyor ve ayrı işlevler için hazırlanmış ışık halkası getirebiliyor.”

İstihbarat kuruluşlarının kullandığı en son Windows açıkları bundan böyle tüm internete sızmış durumda. Yakın zamanda yaşanan WannaCry saldırısı da bu gibi bir sızıntı yüzünden gerçekleşti. Bu yaşananlar istihbarat örgütlerinin ahlaki kurallarını tekrar sorgulamamıza sebep oluyor.

Önceki Haberİşte Çocuklara Özel Saat: Alcatel Move Time Sonraki Haber3D Basılmış Galaxy Note 8 Sızdı!




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri