Çıplak fotoğraf şantajı!

42

“Tsar Team” adlı bir hacker grubu, Litvanya’daki estetik cerrahi kliniği Grozio Chirurgija’nın sunucularına girerek aralarında müşterilerinin ameliyat öncesinde ve sonrasında çekilmiş 25.000’den artı özel fotoğrafının da bulunduğu bireysel verilerini ele geçirdi. ilk olarak çaldıkları verileri 300 Bitcoin (takriben yarım milyon dolar) karşılığında kliniğe geri satmayı deneyen grup, klinik teklifi reddedince hastaları gaye aldı. Siber suçlular, mağdurlardan, fotoğrafları, konut adresleri, pasaport taramaları ve milli sigorta numaraları karşılığında çalınan verilerin hassaslığına ast olarak 50 Euro ile 2000 Euro aralarında fidye istek etti.

Grozio Chirurgija estetik cerrahi kliniklerinin İngiltere, Almanya ve Danimarka dahil olmak üzere dünyanın 60’dan pozitif ülkesinden binlerce müşterisi bulunuyor. İddialara tarafından müşteriler aralarında özel fotoğraflarının ve kişisel bilgilerinin internette yayılmaması için özel alaka gösterebilecek ünlü isimler de yer alıyor. Ne değin hastanın durumdan etkilendiği ise hemen şimdi bilinmiyor.

Litvanya Polis Bürosu’ndan Andzejus Raginskis, yaptığı açıklamada verilerin karanlık ağa yüklendiğini söyledi ve “Bu gasptır. Ciddi bir suçtan bahsediyoruz.” dedi. Litvanya polisi, öteki Avrupa ülkelerinin güvenlik hizmetleriyle birlikte çalıştıklarını belirterek, çalıntı verileri indiren ve saklayan kişilerin de yargılanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Müşterilerinin şok yaşadığını bildiren Grozio Chirurgija’nın müdürü Jonas Staikunas, siber suçluların müşterilerine uygunsuz mesajlarla şantaj yaptığını söyleyerek müşterilerinden özür diledi. Klinik saldırının ardından IT güvenliğini güçlendirdiğini söylese de, mahremiyeti risk aşağıda olan hastalar için bundan böyle fazla geç.

Saldırıya uğrayan klinik, internet sitesinden yaptığı açıklamada polis ile yakın çalıştıklarını ve müşterilerini tedbir almaya çağırdıklarını duyurdu. Müşterilerine şantajcılar tarafından gönderilmiş olabilecek e-postaları açmamalarını ya da linklere tıklamamalarını öneren klinik, kendileriyle SMS dahil edinmek üzere herhangi bir şekilde iletişime geçilirse yetkililere iletmelerini istedi. Klinik aynı zamanda müşterilerine, özel verilerine çevrimiçi bir bağlantı bulurlarsa, Google arama motorundan kaldırılması için en kısa sürede talepte bulunmaları tavsiyesinde bulundu.

Endişe Artıyor

Sağlık bilgilerinin güvenliği, Mayıs başında gerçekleşen ve ulusal afiyet sistemlerini ciddi boyutta etkileyen WannaCry fidye saldırılarının dünya çapında patlak vermesini takiben dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak bu atak, İngiltere’de sağlık durumu sisteminin veri tabanını şifreleyerek, kullanıcılardan ödeme yapması için fidye talep eden, oltalama e-postalarının tuzağına düşmüş mağdurlarca yayılmış gayesizce bir saldırıydı. Litvanya saldırısı ise fazla daha hedeflenmiş ve hackerların fidye talebi konusunda daha inatçı oldukları bir saldırı oldu.

Çoğaltma gösteren fena amaçlı fidye yazılımları finans, hizmet, turizm ve sağlık gibi alanlara da çabucak yayılıyor. Geçtiğimiz aylarda da otellerdeki elektronik anahtar kart sistemleri fena niyetli saldırganların hedefi olmuştu. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender’ın Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, “Bitdefender olarak fidye yazılımların 2017 yılında çabucak yayılacağını ve şekil değiştireceğini dile getirmiştik. Son zamanlarda veriye ulaşmayı engellemenin yanı sıra kurum ve kişileri fiziksel olarak da mağdur bırakan fidye yazılımlarda çoğaltma görülüyor.” açıklamasında bulundu. Akkoyunlu, kişisel kullanıcıların ve şirket personellerinin tehditlerle ilgili bilinçlendirilmesinin en kayda değer konulardan biri olduğunu vurguladı.

Önceki HaberMetro Exodus ile Açık Dünya’ya Merhaba! Sonraki HaberGerçekçi yarış oyunun devamı geliyor…
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri