Dijital asistanlar Dünya’yı fethedecek

64

Araştırma ve danışmanlık firması Ovum‘a göre, 2021’e kadar dijital asistana sahip cihazların sayısı 7.5 milyarı geçecek. ABD Sayım Bürosu’na kadar bu rakam, Dünya’nın şu anki nüfusunu az bir farkla geçiyor.

Ovum, araştırmada farklı alanlara yönlendirilmiş dijital asistanları parçalayıp geçmiş ve geleceğini tartışıyor. Şirket, 2016 yılında yaklaşık 3,5 milyar faal cihazın piyasaya bulunduğunu ve bu sayının dijital asistanlı cihazların çoğalmasıyla artacağını söylüyor. Örnek saptamak gerekirse, şu anda üstünde dijital asistanlara ev sahipliği yapan cihazların birçok akıllı telefonlar ama Amazon Echo ve Google Home, zeki TV’ler, alt arabalar ve akıllı hoparlörlerin artması, dijital asistanların sayısınında katlanarak artmasına sebep olacak.

Ovum’un tahminlerine tarafından Google Assistant piyasanın lideri olacak, ikinci sırada Çinli asistanlar, daha sonra da Siri ve Samsung Bixby gelecek. Bu tahminler büyük ihtimalle ilgili telefonların popülerliği göz önünde bulundurularak üretilmiş. Sıralamanın en sonlarında ise Amazon’dan Alexa ve Microsoft’tan Cortana bulunuyor.

Bu sonuçları etkileyecek en büyük değişkenlerden biri de dil ve milletlerarası popülerlik. Ovum, Alexa ve Google Assistant tesislerinin yaklaşık yüzde 95’inin Kuzey Amerika’da olduğunu, buna karşılık Siri’nin ise yüzde 24’e yaklaştığını belirtti. Asya’daki kitlesel pazarlar ve Afrika’nın bir takım kesimlerinde gelişmekte olan pazarlar laf konusu olduğunda, en iyi kimin uluslararası bilince sahip olduğu ve en evrensel sesli arayüzü sağlayacağı konusu az önce tartışılmaya devam ediyor.

Önceki HaberFavori Uygulamalarınızın Lite Sürümlerini Kullanın Sonraki HaberApple’ın “Uzay Gemisi” Park’a Son Dokunuşlar!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri