Face ID’ye o kadar da güvenmeyin

34

Hepimiz akıllı telefonlarımızda fotoğraflarımız olsun, yazılı mesajlar olsun, birçok bireysel bilgimizi saklıyoruz. Hatta parasal bilgilerimiz de telefonumuzda bulunabiliyor. Apple, iPhone X’in Face ID’si doğruca bütün bu verilerin daha da güvende olduğunu iddia etse de, bunun geçerli olmayabileceği bir grup insan var: aileniz.

Daha evvelden Face ID’nin ikizleri ayırt edemediğiyle ilgili haberler görmüştük, lakin görünüşe göre yalnızca ikizleri değil kardeşleri ayırt etmede de sorun yaşayabiliyor. Hatta, çocuklarınız göre da kandırılabiliyor. Apple’ın söylediğine kadar bunun sebebi 13 yaşın altındaki çocukların yüz hatlarının “yeterince gelişmemiş olabileceği.”

Daha önce haberlere konu olan bir olayda, 10 yaşındaki bir erkek çocuğu annesinin iPhone X’inin kilidini Face ID kullanarak açmayı başarmıştı. Keza erkek kardeşlerin de Face ID kullanarak birbirlerinin telefonlarının kilidini açtığı haberleri daima duyuldu, erkek kardeşlerinin bir tanesinin çocuk, diğerinin yetişkin olması bunda bir değişim yapmıyordu. En son gördüğümüz bir örnekte ise, iki yetişkin ve birbirine böylece da benzemeyen erkek kardeş birbirlerinin telefon kilidini açmayı başarıyorlardı.

Adil almak icabında, bu gibi durumlarda hesaba katılması gereken bazı diğer faktörler de var. Mesela Face ID, zamanla gelişiyor ve bu yüzden ne değin uzun kullanırsanız bir aile üyenizin kilidinizi açabilme ihtimali pek düşecektir. Apple keza 13 yaşın altındaki çocukların Face ID kullanmaması gerektiğini açıkça belirtmiş olduğu için, özelliğin çocuklarda öyle iyi çalışmaması o kadar da şaşırtıcı olmamalı.

Yine de, eğer meraklı bir kız kardeşiniz, afacan bir çocuğunuz ya da despot bir ağabeyiniz varsa ve iPhone X’inizde kimsenin izinsiz görmesini istemediğiniz kişisel bilgileriniz bulunuyorsa, muhtemelen numaralı parola yönteminden şaşmamanız yararınıza olacaktır. ya da en azından ailenizle bir araya geldiğiniz durumlarda bu şifre yöntemine geçiş yapabilirsiniz.

Önceki HaberWileyfox’tan Reklamlı, Ucuz Telefonlar! Sonraki HaberBilmeniz Gereken Kablosuz Ağ Güvenlik Ayarları
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir