Facebook, Chatbot’ları geliştiriyor!

76

Facebook‘un chatbot’ları birincil defa açıklamasının üzerinden bir sene geçti. sosyal medya devi bu suni zeka ile çalışan sohbet asistanlarını geliştirmek konusunda hala çalışmaya devam ediyor.

Facebook Yapay Zeka Araştırması (Facebook Artificial Intelligence Research, FAIR) yayınladığı yeni platform tamamen chatbot’ların sohbet özelliklerini ince ayarlamalar ile geliştirmeyi planlıyor. Geçen yılın sonunda Facebook Messenger‘da 30.000’in üzerinde chatbot bulunuyordu.

ParlAI (“parley” diye okunuyor) açık kaynak kodlu bir yazılım iskeleti. İçinde yapay zekayı eğitmek ve diyalog modelleri incelemek için 20 öbür Python tabanlı data seti bulunuyor.

FAIR, tahlilci ve yapımcılar için birleşik bir platformun farklı chatbot’ların topladığı verileri bir birleri ile paylaşmasını sağlayarak suni zekanın tamamen insana aynı davranmasını sağlamayı umuyor.

ParlAI’in chatbot’ları nasıl geliştireceğine bir misal devretmek gerekirse, çok görevliliği güçlendirme potansiyelinden bahsedebiliriz. Bir diyalog modeline aynı anda birdenbire fazla cümleyi kavrayış özelliğini öğreterek chatbot’un suni ve tek boyutlu sohbetinden kurtulup daha doğal bir tecrübe sunulabilir.

Önceki HaberApple, iPhone Kamerası İçin Rehber Hazırladı  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri