Facebook’ta kendine acıtmak özgürlük

58

“Facebook kullanıcıları isterlerse kendilerine zarar verirken canlı yayın yapabilirler.” The Guardian’ın sızdırdığı belgelere kadar platformun buna izin vermesinin sebebi “yardıma ihtiyacı olan ve intihar etmek üzere olan insanları sansürleyerek cezalandırmak istememesi.”

Sakıncalı içerikler “bundan böyle ihtiyacı olan insana yardım etmek için kullanılamayacak duruma geldiyse”  kaldırılacaklar, emrindeki ayrıca bir de haber değeri yahut. The Guardian, bu ilkeyi 100’den fazla belge ve kılavuz içinden bulduğunu söylüyor ve sitenin zor, nefret söylemi, terörizm, pornografi, ırkçılık ve hatta kanibalizm konuları hakkındaki içerikleri nasıl teftiş ettiğini açıklıyor.

Facebook Live, bir telefona ve internet bağlantısına sahip olan herkesin, 1.8 milyar kullanıcıya naklen yayın yapma ayrıcalığı tanıyor. Platformun en manâlı özelliklerinden biri haline gelen Live, Donald Trump‘un seçim kampanyasında bile kullanıldı.

Oysa kullanıma açılmasından bir yıl geçmiş olmasına rağmen, Wall Street Journal’a kadar bu özellik en düşük 50 kez şiddet içerikli yayınlar gerçekleştirmek için kullanıldı. Bu yayınların içinde cinayet, intihar ve özel ihtiyaçları olan bir çocuğun dövülmesi gibi fena örnekler bulunuyor.

Serbest ve sansür ikilemi arasında kalan Facebook, aldığı kararlarla öyle de tutarlı olmayan bir tavır sergiledi. Geçtiğimiz Haziran ayında Vietnam savaşı fotoğrafını sansürleyen platform, hemen şiddetli içeriklere baştan izin vermeye başladı.

Bu sorunla başa çıkabilmek için, CEO Mark Zuckerberg bu ayın başlarında Facebook’un 3,000’den artı içerik moderatörü daha kiralayacağını açıklamıştı. Bu ekip daha çoktan 4,500 şahsiyet bir hacme ulaştı ve her hafta milyonlarca içeriği ve şikayeti değerlendiriyor.

Önceki HaberMoto Z2 Play Hakkında Yeni Teferruat Ortaya Çıktı Sonraki HaberApple Suçu Üçüncü Parti Pillere Yükledi!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri