Google çalışanlarını tehdit mi ediyor?

69

Bir Google yöneticisi, medyaya bilgi sızdıran çalışanları işten kovmakla korkutma edince dev teknoloji şirketi mahkemelik oldu.

Bu ayın başlarında San Francisco Üstteki Mahkemesi’nde açılan dava, şirketin soruşturma başkanı Brian Katz’ın e-posta yoluyla çalışanları tehdit ettiği iddia ediliyor. E-posta, şirketin içinde dolaşan, Nest CEO’su Tony Fadell hakkında yapılan iç şakaların ve Google çalışanları ile yapılacak açık görüşmenin anekdot belgesinin sızmasına yanıt olarak yazılmış.

İddiaya kadar Katz e-postada şunları yazdı:

“Eğer şirkete ait bakımlı bilgiler bir haber şirketiyle paylaşmayı düşünüyorsanız, veya dıştan herhangi birine sızdırmayı planlıyorsanız, Google aşkına, bir defa daha düşünün! Bu yaptığınız yalnızca işinizi kaybetmenize sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda şirketimizi bir kalabalık yapan değerlerimize de ihanet etmiş olursunuz.”

Teknoloji şirketlerinin, çalışanları ile gizlilik anlaşmaları imzalamaları nadir görülen bir durum değil. Ancak davayı açan anonim çalışan hiç bir veri sızdırmadığını iddia ediyor. Aralık ayında açılan dava, Google’ın mahremiyet anlaşmalarının Kalifornya işçi haklarını ihlal ettiğini söylüyor.

Google, yaptığı savunma açıklamasında, gizlilik anlaşmalarının şirketin işletmelerini korumak için tasarlandığını söyledi.

Google’dan bir delege şu açıklamayı yaptı:

“Şirket olarak, şeffaflığa ve açık bir kültüre ağırlık veriyoruz, yani çalışanlarımızla düzenli olarak ürünlerimizle ilgili dar bilgiler (çıkış tarihleri, yenilikler, işletme kararları) paylaşıyoruz. Mahremiyet anlaşmalarımız, bu bilgileri gizli tutarken, çalışanların alıştırma şartları, sağlıkları, meslek ortamı konforu ile ilgili düşüncelerini açıklama etmekte bağımsızlık bırakıyor.”

Açılan dava şirketi mahremiyet kültüründen gelen fena bir işletme gibi gösterirken, Google’ın kendisi bu konuya epeyce gayri önemli şekilde bakıyor gibi görünüyor.

Önceki HaberGalaxy S8’in İris Tarayıcısını Hack’lediler! Sonraki Haber1400 ışık yılı uzaklıktaki soru işaretleri büyüyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri