Honda’nın büyük planı emin oldu!

37

Japon otomotiv devi Honda, ayrıntılarıyla otonom araçlar için planlarını açıkladı; 2025‘e değin hiçbir sürücü müdahalesi gerektirmeyen arabalar üreteceğini duyurdu. Araçlarına 2020’ye kadar otoyol otomatik sürüş sistemini yerleştireceğini söyleyen Honda yetkilileri, diğer tüm yollarla başa çıkabilen bir sistem için beş yıla daha ihtiyaçlar olduğunu söylüyor.

Diğer çoğu otomobil üreticisi gibi, Honda’nın otonom sürüş sistemleri de kameralara, LiDAR ve radar sensörlerine dayanıyor. Bu teknolojileri kullanarak, bir otomotiv standardizasyon kuruluşu olan SAE International‘ın standartlarına uymayı hedefliyor.

Otomatik otoyol sürüşü SAE Seviye 3’e denk geliyor; bu seviyede sürücüler kontrolü bırakabiliyor lakin bununla birlikte kontrolü geri olmak için tedbirli olmaları gerekiyor. SAE Düzey 4 ise sürücünün arabanın içindeyken tüm kontrolü bırakmasına müsade veriyor. Yani vasıta otoyollarda ve şehir halkı yollarında ayrıntılarıyla kendi kendini sürebiliyor (birçok durumda).

Honda CEO’su Takahiro Hachigo, 2025’e dek Seviye 4 otomatik sürüş için yeterli teknolojiye ulaşmayı hedefliyor.

Bunlara karşın, görünüşe bakılırsa Honda’nın çok da acelesi değil. Rakibi Nissan gibi, zaten olan modellerine bir takım akıllı sürüş özellikleri getirdi. Honda Sensing ve AcuraWatch ile, şerit yardımlı sürüş, otomatik fren ve çarpışma uyarısı yapan arabaları var. Nissan ise yeni ProPilot sisteminin 2020’ye dek Seviye 4 sürüşe hazırlanmış olacağına inanıyor. Bununla Tokyo Olimpiyatları’na otomatik taksiler sunmayı da hedefliyorlar.

Önceki HaberFIFA 18, Alex Hunter’ın “Yolculuğunu” Sürdürecek! Sonraki HaberEssential’ın Yeni Patenti Ortaya Çıktı!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri