Kendini tamir eden asfalt!

64

Yollardaki delikler yolculuğu sallantılı bir hale sokmaları, araca hasar vermeleri ve yarattıkları güvenlik sorunlarının yanı sıra, onarılmalarının zorluğu ile de problem oluşturuyorlar. Zorunlu kaynaklar bulunduğunda tamir için günlerce sürebilen şerit veya yol kapamaları ile aleyhinde karşıya kalınabiliyor. Oysa Hollandalı araştırmacılar, yalnızca yolların kendilerini onarmalarını sağlamakla kalmayacak, elektrikli arabaların menzil problemine de destek edebilecek bir çözüm buldular.

Delft Üniversitesi’nden Erik Schlangen’in The Verge’e söylediğine kadar iletken çelik lifleri ve bakteriler ile yoldaki ufak çatlakları onaracak ve üzerindeki elektrikli arabalara enerji gönderecek bir kendini tamir eden asfalt planı bulunmakta. Yapılacak testler, kavşaklarda duran araçları çok miktar etmeyi ve menzillerine küçük da olsa bir yardımda bulunmayı hedefliyor.

Tabi fakat tüm bu planın çalışması için o kadar fazla zorluğun aşılması gerekiyor. İyileştirme süreci, ayrıca asfaltta ayrıca de liflerde yeterince sıcaklık yaratacak bir makineye gereklilik duyuyor. Alt ama araçların şarj edilebilmesi için de çelik liflerden elektrik geçmesi ve araçların kablosuz çok miktar mekanizmaları ile donatılmaları gerekecek. Schlangen’in tahminlerine göre bu süreç, ek ekipmanları saymazsanız bile %25 daha artı harcama anlamına gelmekte.

Fakat bu yöntemin başarılı bir şekilde çalışması durumunda keza kent alt yapısına ayrıca de sürücülere faydası, açılış masrafından çok daha büyük olabilir. Asfaltın durmadan bozuluyor olması yolların düzgün bir şekilde tutulmalarını pahalı ve vakit harcayan bir operasyon haline getirmekte ve bazı durumlarda, şehirlerin onarım çalışmalarına başlatmalarını bile zorlaştırabilmekte. Schlangen, bu yöntemin yol ömrünü iki katına çıkartabileceğine ve bakım masraflarını ciddi bir ölçüde düşürebileceğine inanıyor. Bu koşul da tabi yolların bile kalitesini önemli bir şekilde arttırabilir. Keza ışıklarda bekleyen yeterince elektrikli vasıta olursa fazladan yük noktalarına olan gereksinim da azalabilir.

Testlerin ne süre başlayacağı kesinleşmiş değil oysa Hollanda’da 2010 yılından beri kendini tamir eden asfalt deneyleri bulunmaktaydı. Buradaki en büyük problem ise herkesin katılımını sağlamak olabilir. Kent yönetimleri yolları her tarafta yapmayı istemeyebilirler ve araba firmaları da fiyatı yüksek sıkıntı cihazlarını araçlarına eklemeyi cazibeli bulmayabilirler. Bu yüzden de bu testlerin, günümüzden ziyade gelcek için bir yol görüşü olduğunu anlatmak çok daha içten olabilir.

Önceki HaberGoogle, Fena Uygulamaları İyileştirmek İstiyor! Sonraki HaberFacebook, Messenger ve Instagram Bildirimleri Birleşti
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri