Monitör tasarımlarının evrimi

41

Bir zamanların eski CRT (Cathode Ray Tube – Katot Işın Tüpü) monitörlerini, o bej ve devasa ihtişamı, kimler hatırlıyor? Artık neredeyse her ay monitör alanında yenilikler piyasaya sürülüyor. Şart böyleyken ilk ekranların geliştirildiği günden beri nelerin değiştiğini hatırlamamak çok kolay oluyor. O günden beri, monitör piyasası kesintisiz gelişerek ürünlerinde müşterilerin bambaşka ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uyacak şekilde yenilikler yaptı. Bu yenilikler aralarında, tasarımları geliştirmek ya da hiç olmadığı değin keskin çözünürlükler gibi yeni ekran teknolojileri de bulunuyor. Ancak 4K çözünürlükler ve kavisli ekranlar arasındayken, buralara nasıl geldiğimizi hâlâ hatırlayan var mı?

Eğer birine 1990’larda iki monitörlü bir kurulumu denemesi söylenseydi, yapılabilecek tek şey, bu kişinin sağlam ve büyük bir masaya sahip olduğunu umut etmek olurdu. 2000’lerin başına değin, ofislerde ve evlerde en sık kullanılan ekranlar CRT ekranlar idi. Bu CRT ekranlar, ağırlıkları ve görsel olarak çok da şahane olmamaları ile bilinirdi. Çoğu insanın varsayım ettiğinin aksine, birincil CRT ekranının tarihi gerçekten 1897’ye değin uzanıyor ve bu ekran, Alman fizikçi Karl Ferdinand Braun göre geliştirildi. Braun, bu cüsseli icadının doğrusu gelişime ön etap olarak günümüzde 5.2 mm profiline sahip AOC PDS241 gibi 1 cm’den az bir kalınlığa sahip ekranlara dönüşen bir dizi gelişimin ilk dönüm noktası olduğunu bilemezdi. Günümüzün ince ekranlarının aksine, CRT modeller az kalsın tüm masa alanını zahmetsizce kaplayabilirdi. Örneğin 1990’larda piyasaya çıkartılan CRT bir ekran olan AOC CT720G modeli, fosforlu ekranda monitör görüntüsünü üretmek için içindeki renkli eksi uç ışınlı tüplere yer atamak için 41.9 cm kalınlığındaydı. 

Oysa kalınlık, bu monitörleri modern ekranlardan ayıran tek tasarım boyutu değildi. Bu monitörler de 4:3 formatında sunuluyorlar ve genel olarak o kadar de heyecan verici olmayan bej bir kasaya sahipler. Ve her ne kadar bu cüsseli arkadaşlarımıza bugün bir tebessüm ile bakıyor olsak da, CRT ekranlar da 2000’lerin başlarına dek monitör piyasasına etken olmayı başardılar. Ancak o süre LCD monitörler, toplu pazarda daha uygun fiyatlı ve popular hale geldi – ve bu ekranlar, tasarımlarında birtakım mükemmel ilerlemeler kaydetti.

Yeni bir tahsis: LCD monitörler

2017060117184936485.jpgYeni bir devir: LCD monitörler

LCD monitörler fakat 2000’lerin başında geniş popülerlik kazansa da ilk LCD ekran, 1972’de gün ışığına çıkmıştı. Ancak uzun bir vakit, LCD modelleri üretmek ve satın olmak fazla pahalıydı. Bu da, CRT modellerinin yarım yüzyılı aşkın bir vakit boyunca piyasaya hakim olmasını beraberinde getirdi. Yıllar içinde, piyasa gerçi değişti. Sadece enerji standartları değil, bununla beraber insanların daha iyi tasarımlar ve yeni teknolojiler talebi de daha büyük, ince ve daha şık modellerin yapılmasını sağladı. Filtre katmanları, sırça ve akışkan kristalden yapılan LCD ekranlar, artık işlev gösterebilmek için aynı cüsseli eksi uç ışını tüplerine ihtiyaç duymaz oldu. Böylece imalatçılar, büyümekte olan piyasanın gereksinimine yanıt verebilmek için modeller geliştirdiler. bir anda, daha önce hiç olmadığı gibi, daha bariz görüntülere ve daha düşük enerji oranlarına sahip ekranlar üretmek mümkün hale geldi. Dahası, yalnızca hoş görünen yeni tasarımlarla bir şeyler sınamak olası olmadı, aynı zamanda bunlar, kullanıcıları için daha ergonomik hale de geldi. ilk olarak, pozisyon ayarlamaları daha kolay bulunabilir ülkü geldi, bu nedenle örneğin monitörü eğmek mümkün oldu. Bu gelişme, hâlâ kullanıcı deneyimini manalı şekilde geliştiriyor. Eksi Uç ışınlarının ufak miktarlarda x-ray ışıması yaydığından uzun süre korkulan CRT’lerin ortadan kalkması ile, monitörlerin uzun süreli kullanımı hakkındaki afiyet endişeleri daha da azaldı.

2000’lerin ortalarında, monitör tasarımları o kadar büyük değişikliklerden geçti ancak, o cüsseli CRT monitörlerin zamanları şimdiden unutulmuş gibiydi. Örneğin 2008 yılında AOC, dokunmatik tuşlu ve 3 taraftan ayarlanabilir ayağa sahip 16:9 LCD ekranı, Red Dot Tasarım Ödüllü Angelo‘yu piyasaya çıkardı.

Başka tasarımlar da geldi geçti. Bunlar arasında duvara kolayca monte edilebilen katlanabilir ayağa sahip iF Mahsul Tasarım Ödüllü AOC Razor, ya da yeniden iF Ödüllü, süper bakımlı bir çerçeveye ve ayrılabilen bir ayağa sahip AOC 57 serisi bulunuyor. Bunlar gibi modeller, yalnızca bugünkü tasarım ve inovasyon yarışının başlangıcını yok, aynı zamanda artan kişisel mahsul anlayışını da oluşturdu.

Pek çok üründe olduğu gibi, müşterilerin ihtiyaçları ve istekleri, hiç olmadığı değin spesifik bir hal aldı. Tarzını önemseyen ofis kullanıcısı, rekabetçi oyuncu, profesyonel grafik tasarımcısı ya da konut kullanıcısı – işte böyle bir ortamda, üreticilerin bu kişilerin ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına karşın hazırladığı özelleşmiş tasarımlar ve teknolojiler ile bazı niş piyasaların gerekliliği ortaya çıktı. Çağdaş monitör tasarımlarının genelde adamakıllı öbür ihtiyaçları ve istekleri olan bambaşka müşteri gruplarına görsel ve fonksiyonel olarak hitap etmesi gerekmektedir. Grafik tasarımcılar daha fazla yüksek gösterme kalitesi ve ergonomik işlevler ararken günümüz profesyonelleri ise kendilerinin yalnızca bereketli bir şekilde çalışmalarını yok, bununla beraber da masalarında güzel duran şık ve fonksiyonel monitörleri tercih edebilirler. sonuç olarak, ünlü Studio F. A. Porsche kadar kavramsallaştırılan AOC PDS241 ve PDS271 gibi reformcu monitör tasarımları, böyle kullanıcılar için çekici ışık halkası geldi. I/O (giriş/çıkış) bağlantılarını ekrandan ayıran özgün modüler yapısı, son dönem meydana çıkan zeki telefonların çoğundan daha ince olan, fazla ince 5.2 mm’lik bir profile sahipti. Zor ve ekran kablosunu kıvrımlı asimetrik ayaktan vererek bilhassa pak ve şık bir dış görünüş sunuyor.

Günümüz monitörlerinin daha büyük ekran ölçüleri sunarken daha ince ve hızlı bir hale geldiğini söylemek içten olur. eSporun ve rekabetçi oyunların gitgide artarak daha fazla talep görmesi nedeniyle, günümüzde öyle fazla kullanıcı . kendilerine sadece daha kısa tepki süreleri ve daha yüksek yenileme oranları sunan ekranlar değil, bununla birlikte sürükleyici bir oyun deneyimini sağlayacak tasarımlara sahip ekranlar da istiyorlar. Piyasadaki kavisli ekranlar – acayip bir şekilde bunlar gerçekte başta 1952 yılında TV sektöründe ortaya çıktı – oyun toplulukları arasında popüler oldu. 21:9 formatı, 2000 mm kavisi, 4 ms’lik tepki süresi, 200 Hz‘lik onarım oranı ve Adaptive-Sync desteği ile, AOC’nin AGON AG352QCX modeli, bu gelişimin bir örneği. Ergonomik akort seçenekleri de bir hayli ilerledi. Geçmişin CRT monitörleri, temel sağa sola dönme işlevlerinin ötesine öyle geçemiyordu, oysa günümüz ekranlarının birçok eğilebilir, rotasyon yapılabilir veya ekranın yüksekliği ayarlanabilir. Mesela AG352QCX modeli, ayağının yükseklik, eğilme ve sağa sola dönme ayarı seçenekleri tamamen oyuncuların oyun oynarken dinç bir duruşu da korumalarını sağlıyor. Artık büro ortamlarında bile iş monitörleri, cüsseli ve bıktırıcı görünmemeli. İşte bu yüzden örneğin AOC “3 taraftan da çerçevesiz” tasarımlarıyla Pro Mahsul Grubunu da güncelliyor: 90 serisi monitörleri, kullanıcıların adamakıllı ekranın içeriğine odaklanmalarını sağlıyor ve birkaç ekranın alt yandan koyulduğu çoklu monitör kurulumlarını da çok daha akan bir ülkü getiriyor. 

İşte bunlar, bugünkü bilgisayar ekranlarının sadece kolay bir ofis ekipmanı parçası değil, keza cazip olup keza de tüketicilerin kesintisiz değişen hayat tarzlarının getirdiği gereksinimlere uyması için tarzı ve kolay işlevselliği birleştiren kişisel cihazlar olduklarını belirten birkaç örnek

Sözü edilen AOC ürünleri

AOC PDS241 & PDS271

İki ölçüdeki 16:9 IPS monitörleri ; 24 inçlik PDS241 ve 27 inçlik PDS271, her ikisi de Full HD 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe ve ekstra ince “3 taraftan da çerçevesiz” tasarıma sahip. Eşsiz kıvrımlı bakışımsız ayağı ise,  farklı harici modüler bir kutuda tutulan içerideki baskı ve ekran kablolarını saklar. Mükemmel görüş kalitesi, geniş renk gamı, geniş görüntüleme açıları ve  Flicker-Free Teknoojisi gibi özellikleri ile bu monitör  tarzı önemseyen ev kullanıcılarının ve profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

AOC AGON AG352QCX

35 inçlik (21:9) VA paneline sahip kavisli monitör, 2560 × 1080 piksellik Wide Full HD çözünürlük, 4 ms tepki süresi, 200 Hz onarım oranı ve Adaptive-Sync desteği. 2000 mm’lik yarıçapı ile diğer geleneksel kavisli monitörlerden daha kavisli.  Böylece oyunculara ve çoklu tayin yürüten kullanıcılara harika yüksek düzeyde bir sürükleyicilik sağlıyor. 

AOC I2490PXQU ve I2790VQ: Çıkacak olan 90 serisinden

Kibar ancak yalın, “3 taraftan da çerçevesiz” tasarıma, metalik gri yüzeye sahip 24 inçlik ve 27 inçlik monitörler, Full HD çözünürlüğe sahip en yeni IPS panelleri ile donatıldı. Flicker-Free Teknolojisi ve Düşük Mavi Işık modu gibi özellikler ve çoklu antre barındıran 90 serisi bu yaz piyasada bulunabilecek.

Önceki HaberMusk’tan, Model X İçin “Ahmaklık” İddiası! Sonraki HaberDünyanın En Büyük Uçağı Stratolaunch Ortaya Çıktı!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri