Oculus’tan “bağımsız” VR geliyor

114

Son iki yıl içinde bir anda trend haline gelen sanal realite gözlükleri, sonrasında durulmuş ve ilk jenerasyonlarının arkasında yeni versiyonlar için geliştirilme sürecine girmişti. HTC Vive, Oculus Rift ve PlayStation VR ile oyuncular göre merakla takip edilen bu teknolojik oyuncaklar, yakında bir kez daha teknoloji gündemini sarsacaklar. Zira yavaş yavaş kablolu yapılarından kurtuluyor ve bağımsızlıklarını duyuru ediyorlar.

Geçtiğimiz temmuz ayında HTC’nin iyice bağımsız yeni sanal realite başlığı VIVE Standalone‘u duyurmasıyla, artık PC ya da cep telefonuna ast olmaksızın sanal hakikat dünyasına adım atabileceğini duyan oyun severler, şimdiden heyecanlı bekleyişe girdi bile. Şüphesiz yeni cins sanal gerçeklik dünyasının kapılarını aralayan yalnızca HTC yok, burada Oculus’un da manâlı çalışmaları bulunuyor. Oculus’un yeni duyurduğu Santa Cruz VR da bütünüyle böyle bir şey.

Şimdilik “Santa Cruz” kod adıyla anılan yeni Oculus VR, adamakıllı kablolardan bağımsız bir yapıya sahip. Bir başlık ve iki adet Touch adında kontrolörden oluşan Oculus Santa Cruz, bu nedenle kullanıcılara en ince ayrıntısına kadar egemen bir oyun keyfi sunmayı amaçlıyor.

Oculus Santa Cruz, şu lahza prototip aşamasında, fakat son haline epeyce yakın diyebiliriz. Zaten sizler de yukarıdaki videoda görebiliyorsunuz. Cihazın ne vakit son kullanıcılar için hazırlanmış olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Önceki HaberCPU-Z ile işlemcinizi anında öğrenin!  


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir