Rusya kendi Skype’ını yapıyor!

63

Rusya’da devletin sahibi olduğu teknoloji firması Rostec, güvenli bir ses ve video iletişim platformu geliştiriyor. Işyeri göre yapılan açıklamada sistemin “Skype benzeri” bir başvuru olacağı oysa daha tehlikesiz olacağı söylendi. Yazılımın “bilgi güvenliği konusunda seviyeyi belirleyeceği”, ses ve video aramalarının yanı sıra yazılmış mesajları ve dosya paylaşımını yeteneğine de sahip olacağı söyleniyor. Demin isimlendirilmemiş platform, doğruca internete bağlanmayacak bu yüzden “hacker ya da yabancı istihbarat ajansları göre kolayca çözülemeyeceği” belirtiliyor.

Duyuruda, bir grup Rus firmasının proje üzerinde beraber çalıştıkları açık havada pek bir detay verilmiş yok. Oysa daha manâlı olan şey, bu projenin sürekli teknoloji soğuk savaşını destekleyecek olması. Belgede bir uzman alıntılanarak belirtilene kadar “yakın zamandaki siber saldırılara, açık havada geliştirilen data sistemlerinin çoğunun cılız olduğunu göstermekte.”

Bağlı ancak bu, ülkenin ABD ürünleri karşıtı ilk kararı değil. Geçtiğimiz yılın sonlarında Rusya, Nokia’dan ayrılan, Jolla’nın Fin işletim sistemi Sailfish’i ve Intel’in MeeGo projesini de benimsemişti. Daha önce de ülke, Intel ve AMD çipleri kullanmayı bırakmayı planladığını söylemiş ve Microsoft ürünleri yerine yerel seçenekleri seçim etmeye başlamıştı.

Rostec, yeni Skype klonunun herhangi bir “sürpriz” içermediğini ve “dış etkilerden uygun bir şekilde korunduğunu” söylüyor. Sistemin, tamamlandığı süre, hükümet ajans ve işletmeleri göre kullanılması bekleniyor.

Önceki HaberZuckerberg’in Yurt Odası Ortaya Çıktı! Sonraki HaberBosch Türkiye Yıllık Basın Toplantısından Önemli Notlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri