Samsung gidiyor; “o” geliyor!

68

Qualcomm, geçen sene 10nm Snapdraron 835 çip setinin üretiminde Samsung‘u seçmişti. Samsung’un gelişmiş farbrikasyon teknolojisi tamamen iki şirket de bu beraberlikten kazançlı çıkmıştı. Güney Koreli elektronik devi Snapdragon 835 üretimi baştan sona kayda değer gelirler kazandı; Qualcomm ise Samsung’un 10nm teknolojisine erişim kazandı ve işlemcilerini Galaxy S8 ve S8+ telefonlarında kullanılmasını sağladı.

Şimdiyse Fudzilla göre yapılan habere kadar Qualcomm, Samsung ile anlaşmasını bitirdi ve yeni tür yüksek performanslı işlemcileri için Samsung’un rakibi TSMC ile bağlantıya geçti.

Eğer bu haber doğruysa, bu yıl Samsung için çok bereketli bir yıl olmadığını söyleyebiliriz. Şirket yakın zamanda Apple ile yaptığı bir anlaşmayı da kaybederek iPhone’lar için işlemci üretme fırsatını kaçırdı. Görünen o ancak, Qualcomm geçtiğimiz yılın ikinci yarısından beri TSMC’den aldığı çip üretimi araçlarıyla 7nm işlemciler geliştiriyor.

Qualcomm yeni nesil işlemcilerini (olası isimleri Snapdragon 845 ve 855) bu yılın sonu ile önümüzdeki yılın başı aralarında hızlı olarak üretmek istiyor. Samsung ise yakın zamanda çip tasarımı ve çip üretimi işletmelerini ayırdı. Şirketin imal işletmesi geçen yıl 4.44 milyar dolar satış gerçekleştirdi ve Snapdragon çip setlerinin imalatından yaklaşık %40 satış yaptı (1.78 milyar dolar).

Samsung 10nm işleme yoğunlaştırmak isterken 7nm teknlojisini geciktirmek zorunda kaldı. TSMC ise 10nm  teknolojisini es geçerek dosdoğru 7nm teknolojisine yoğunlaştı. Samsung yakın zaman içinde 7nm işlemin EUV üzerine kurulacağını ve keza 8nm teknolojisinin de geliştirileceğini açıklamıştı. Bir sonraki Exynos çip seti söylentiye tarafından 8nm operasyon üstüne kurulu olacak.

Samsung’un 7nm teknolojisini üretmeye başlaması önümüzdeki yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Bu esnada TSMC 7nm çiplerini müşterilerine geçen yıl teslim etti, yani şirket Samsung’dan açık ara ile ileride görünüyor.

Önceki HaberŞimdiye Dek Patlayan Bir Galaxy S8 Oldu mu? Sonraki HaberAndroid’de Virüslü Antivirüs Yazılımlarına Dikkat!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri