Sesli Adımlar uygulaması İTÜ’de

27

Türk Telekom’un, Boni ile görme engelliler için Türkiye’de bir prensip imza atarak 2014’te hayata geçirdiği sosyal mesuliyet projesi Sesli Adımlar, daha artı engelli kullanıcının egemen olarak sosyalleşebilmesini temin etmek üzere kapsamını genişletmeye devam ediyor. Görme engelli bireylerin herhangi bir yardım almadan yollarını bulmasını sağlayan Sesli Adımlar uygulamasında işitme engellilerin faydalanabileceği şekilde bir geliştirme yapıldı. Bu geliştirmeyle Sesli Adımlar uygulaması, Türkiye’de işitme engellilere karşın dış ve iç mekanda kullanılabilen ilk ve tek navigasyon uygulaması oldu.

Türk Telekom bununla birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak Sesli Adımlar uygulamasını dünyada ilk önce bir üniversitede kampüs genelinde kullanıma açtı. Türk Telekom ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında yapılan bu iş birliği ile Sesli Adımlar, üniversitenin Ayazağa Kampüsü’ndeki 247 hektarlık alan içindeki rektörlük ve idare binaları ile sekiz fakülte, dört enstitü binası, yurtlar ve Arı Teknokent binalarında, engellilerin yardıma gereklilik duymadan hareket edebilmesine yardımcı olacak.

İşitme ve görme engellilerin sosyal alanlarda yardıma gereksinim duymadan özgürce hareket edebilmelerini karşılamak nedeniyle geliştirilen Sesli Adımlar, Türk Telekom’un kurumsal sosyal yükümlülük yaklaşımı çerçevesinde operatör egemen olarak tüm kullanıcılara bedava olarak sunuluyor.

2017061121352343385.jpgİşitme Engelliler İçin Sesli Adımlar Uygulaması İTÜ'de

“Teknolojinin toplumda fırsat eşitliğini sağlama gücünü üniversitelere taşıyoruz”

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany Sesli Adımlar uygulamasında hayata geçirilen yeniliklere ilişkin şunları söyledi: “Türk Telekom olarak sosyal mesuliyet projelerimizde özellikle yöresel, hesaplı, sosyal ve maddi eşitsizlikleri teknolojinin fırsat eşitleyici gücüyle ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bütün bireylerin bilgiye erişim imkanına sahip olmasını kurumsal sorumluluğumuz olarak görüyor, çalışmalarımızı “Herkes için erişilebilir iletişim” prensibi ile yürütüyoruz. Bu yaklaşımdan hareketle geliştirdiğimiz Sesli Adımlar uygulamasını, 2014 yılında Türkiye’de bir ilk olarak devreye aldık. Bununla pek çok şirkete misal olduk ve aynı uygulamaların hayata geçirilmesine öncülük ettik. Bugün ise Sesli adımlar uygulaması adına milat olacak iki yeni haberi sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. Bugüne değin sadece görme engelli kullanıcılara hizmet veren Sesli Adımlar’a, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak işitme engelliler için geliştirdiğimiz navigasyon uygulamasını da eklediğimizi gururla paylaşmak isterim. İlaveten, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği ile Sesli Adımlar gibi bir uygulamayı dünyada ilk kez bir üniversite kampüsü genelinde kullanıma sunmuş olduk. Büyük bir gönül rahatlığıyla bildirmek isterim ama İTÜ ile başlattığımız bu meslek birliklerinin sayısı önümüzdeki dönemde artarak devam edecek.”

Engelsiz İTÜ, Sesli Adımlar ile kapsamını genişletti

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise konuyla ilgili olarak; “”İTÜ olarak defalarca öncü olduk. ‘Engelsiz İTÜ’ projemiz devam ediyor. Şimdi de üniversitelerde bir ilk olan açık ve kapalı bölge navigasyon sistemiyle kampüsümüzü dezavantajlı gruplar için erişilebilir bedensel mekanlara dönüştürüyoruz. Hedefimiz bir yandan kampüsümüzü kullanan engellilerin yaşamlarına konfor, güvenlik ve serbest katmak; öteki yana da dezavantajlı nüfusun üniversitelere devamını sağlamak ve artırmaktır. Sesli Adımlar Projesi ile Engelsiz İTÜ, kapsamını daha da genişletti. Bedensel mekânlardan sanal ders ortamlarımıza yeni teknolojilerle, dijital dönüşümün yaşandığı bir kampüs ulaşmamızda Sesli Adımlar uygulaması ile bize yardım olan Türk Telekom’a teşekkür ederiz” dedi.

Sesli Adımlar uygulaması bugüne değin 200 bine yakın kez kullanıldı

Sesli Adımlar görme ya da işitme engellilerin AVM gibi kompleks yapılarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri nedeniyle Türk Telekom ve Boni ile birlikte geliştirildi. Dilekçe engellilerin alışveriş merkezi, kampüs, camii, millet kurumları gibi büyük veya kompleks alanlar içerisinde özgürce hareket edebilmelerine olasılık tanıyıp istedikleri yeri bulmalarını ya da o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Sesli Adımlar şimdiye dek 30 bine yakın kişi kadar indirildi, yaklaşık 200 binkez kullanıldı. Sesli Adımlar uygulamasının önümüzdeki dönemde, yeni mekanlarda hayata geçirilerek kapsamının daha da genişletilmesi üzerine çalışılıyor. Başvuru Formu keza İOS hem de Android işletim sistemi üzerinden cep telefonlarına bedava olarak indirilebiliyor.

Sesli Adımlar uygulamasının işitme engellilerin kullanımına açılması aşamasında, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği önemli katkılar sağladı. İşitme engelli kullanıcıların talepleri doğrultusunda Sesli Adımlar uygulamasına yönlendirmelerin daha anlaşılması mümkün olması nedeniyle şekil ve şemalar eklendi. Bu özellik tamamen, işitme engelli bir kullanıcı gitmek istediği alana kullanım üzerinde yer alan ikonlar, rakam, yönlendirme işaretler yardımıyla kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın bir diğer özelliği ise acil durumlarda kullanıcılarını tahliye çıkışlarına yönlendirebiliyor olması.

Sesli Adımlar, ilkleriyle Dünya Mobil Kongresi (MWC)’de de ödüllü

Türk Telekom’un kurumsal sosyal yükümlülük projesi Sesli Adımlar uygulaması, engellilerin hayatında yarattığı ayrım ile dünya çapında aldığı ödüllerle de takdir topluyor. Sesli AdımlarŞıbat ayında Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (MWC) dahilinde verilen GLOMO Ödülleri 2017’de “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde 170’ten artı uluslararası projenin değerlendirildiği bir süreçten geçerek birinci oldu.

Önceki HaberTurkcell Dergilik’e Fazla Özel Bir Ödül! Sonraki HaberAtari Efsanesi, Yeni Konsolla Geri Dönüyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri