Sesli Adımlar uygulaması İTÜ’de

54

Türk Telekom’un, Boni ile görme engelliler için Türkiye’de bir ilke imza atarak 2014’te hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar, daha pozitif engelli kullanıcının bağımsız olarak sosyalleşebilmesini sağlamak üzere kapsamını genişletmeye devam ediyor. Görme engelli bireylerin herhangi bir takviye almadan yollarını bulmasını sağlayan Sesli Adımlar uygulamasında işitme engellilerin faydalanabileceği şekilde bir geliştirme yapıldı. Bu geliştirmeyle Sesli Adımlar uygulaması, Türkiye’de işitme engellilere karşın dış ve iç mekanda kullanılabilen ilk ve tek navigasyon uygulaması oldu.

Türk Telekom aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak Sesli Adımlar uygulamasını dünyada ilk kez bir üniversitede kampüs genelinde kullanıma açtı. Türk Telekom ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında yapılan bu meslek birliği ile Sesli Adımlar, üniversitenin Ayazağa Kampüsü’ndeki 247 hektarlık bölge içindeki rektörlük ve yönetim binaları ile sekiz fakülte, dört enstitü binası, yurtlar ve Arı Teknokent binalarında, engellilerin yardıma gereklilik duymadan hareket edebilmesine asistan olacak.

İşitme ve görme engellilerin sosyal alanlarda yardıma gereklilik duymadan özgürce hareket edebilmelerini sağlamak nedeniyle geliştirilen Sesli Adımlar, Türk Telekom’un kurumsal sosyal yükümlülük yaklaşımı çerçevesinde operatör bağımsız olarak bütün kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor.

2017061121352343385.jpgİşitme Engelliler İçin Sesli Adımlar Uygulaması İTÜ'de

“Teknolojinin toplumda fırsat eşitliğini sağlama gücünü üniversitelere taşıyoruz”

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany Sesli Adımlar uygulamasında hayata geçirilen yeniliklere ilişkin şunları söyledi: “Türk Telekom olarak sosyal mesuliyet projelerimizde özellikle bölgesel, hesaplı, sosyal ve fiziksel eşitsizlikleri teknolojinin fırsat eşitleyici gücüyle ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bütün bireylerin bilgiye erişim imkanına sahip olmasını kurumsal sorumluluğumuz olarak görüyor, çalışmalarımızı “Cümbür Cemaat için erişilebilir irtibat” prensibi ile yürütüyoruz. Bu yaklaşımdan hareketle geliştirdiğimiz Sesli Adımlar uygulamasını, 2014 yılında Türkiye’de bir ilk olarak devreye aldık. Bununla o kadar çok şirkete örnek olduk ve aynı uygulamaların hayata geçirilmesine öncülük ettik. Bugün ise Sesli adımlar uygulaması namına milat olacak iki yeni haberi sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. Bugüne kadar sadece görme engelli kullanıcılara hizmet veren Sesli Adımlar’a, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak işitme engelliler için geliştirdiğimiz navigasyon uygulamasını da eklediğimizi gururla paylaşmak isterim. İlaveten, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığımız meslek birliği ile Sesli Adımlar gibi bir uygulamayı dünyada öncelikle bir üniversite kampüsü genelinde kullanıma sunmuş olduk. Büyük bir gönül rahatlığıyla anlatmak isterim fakat İTÜ ile başlattığımız bu meslek birliklerinin sayısı önümüzdeki dönemde artarak devam edecek.”

Engelsiz İTÜ, Sesli Adımlar ile kapsamını genişletti

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise konuyla ilgili olarak; “”İTÜ olarak daima öncü olduk. ‘Engelsiz İTÜ’ projemiz devam ediyor. Şu Anda de üniversitelerde bir ilk olan açık ve kapalı bölge navigasyon sistemiyle kampüsümüzü dezavantajlı gruplar için erişilebilir somut mekanlara dönüştürüyoruz. Hedefimiz bir yandan kampüsümüzü kullanan engellilerin yaşamlarına konfor, güvenlik ve özgürlük katmak; öteki yanlamasına da dezavantajlı nüfusun üniversitelere devamını karşılamak ve artırmaktır. Sesli Adımlar Projesi ile Engelsiz İTÜ, kapsamını daha da genişletti. Maddi mekânlardan sanal ders ortamlarımıza yeni teknolojilerle, dijital dönüşümün yaşandığı bir kampüs ulaşmamızda Sesli Adımlar uygulaması ile bize yardım olan Türk Telekom’a teşekkür ederiz” dedi.

Sesli Adımlar uygulaması bugüne dek 200 bine yakın kere kullanıldı

Sesli Adımlar görme ya da işitme engellilerin AVM gibi kompleks yapılarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri nedeniyle Türk Telekom ve Boni ile birlikte geliştirildi. Dilekçe engellilerin alışveriş merkezi, kampüs, camii, kamu kurumları gibi büyük veya karmaşık alanlar içerisinde özgürce hareket edebilmelerine ihtimal tanıyıp istedikleri yeri bulmalarını ya da o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Sesli Adımlar şimdiye dek 30 bine yakın birey tarafından indirildi, yaklaşık 200 binkez kullanıldı. Sesli Adımlar uygulamasının önümüzdeki dönemde, yeni mekanlarda hayata geçirilerek kapsamının daha da genişletilmesi üzerine çalışılıyor. Tatbik hem İOS keza de Android işletim sistemi üzerinden cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sesli Adımlar uygulamasının işitme engellilerin kullanımına açılması aşamasında, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği manâlı katkılar sağladı. İşitme engelli kullanıcıların talepleri doğrultusunda Sesli Adımlar uygulamasına yönlendirmelerin daha anlaşılabilir olması nedeniyle şekil ve şemalar eklendi. Bu nitelik baştan sona, işitme engelli bir kullanıcı gitmek istediği alana tatbik üzerinde yer alan ikonlar, rakam, yön belirleme işaretler yardımıyla kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın bir başka özelliği ise ivedi durumlarda kullanıcılarını tahliye çıkışlarına yönlendirebiliyor olması.

Sesli Adımlar, ilkleriyle Dünya Mobil Kongresi (MWC)’de de ödüllü

Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar uygulaması, engellilerin hayatında yarattığı ayrım ile dünya çapında aldığı ödüllerle de takdir topluyor. Sesli AdımlarŞıbat ayında Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında verilen GLOMO Ödülleri 2017’de “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Uygulama” kategorisinde 170’ten artı uluslararası projenin değerlendirildiği bir süreçten geçerek birinci oldu.

Önceki HaberTurkcell Dergilik’e Fazla Özel Bir Ödül! Sonraki HaberAtari Efsanesi, Yeni Konsolla Geri Dönüyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi hilesi