Sesli Adımlar uygulaması İTÜ’de

47

Türk Telekom’un, Boni ile görme engelliler için Türkiye’de bir ilke imza atarak 2014’te hayata geçirdiği sosyal yükümlülük projesi Sesli Adımlar, daha artı engelli kullanıcının egemen olarak sosyalleşebilmesini sağlamak üzere kapsamını genişletmeye devam ediyor. Görme engelli bireylerin herhangi bir takviye almadan yollarını bulmasını karşılayan Sesli Adımlar uygulamasında işitme engellilerin faydalanabileceği şekilde bir geliştirme yapıldı. Bu geliştirmeyle Sesli Adımlar uygulaması, Türkiye’de işitme engellilere yönelik dış ve iç mekanda kullanılabilen ilk ve tek navigasyon uygulaması oldu.

Türk Telekom aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak Sesli Adımlar uygulamasını dünyada başta bir üniversitede kampüs genelinde kullanıma açtı. Türk Telekom ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında yapılan bu meslek birliği ile Sesli Adımlar, üniversitenin Ayazağa Kampüsü’ndeki 247 hektarlık bölge içindeki rektörlük ve idare binaları ile sekiz fakülte, dört enstitü binası, yurtlar ve Arı Teknokent binalarında, engellilerin yardıma gereksinim duymadan hareket edebilmesine yardımcı olacak.

İşitme ve görme engellilerin sosyal alanlarda yardıma gereklilik duymadan özgürce hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen Sesli Adımlar, Türk Telekom’un kurumsal sosyal mesuliyet yaklaşımı çerçevesinde operatör egemen olarak tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor.

2017061121352343385.jpgİşitme Engelliler İçin Sesli Adımlar Uygulaması İTÜ'de

“Teknolojinin toplumda fırsat eşitliğini sağlama gücünü üniversitelere taşıyoruz”

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany Sesli Adımlar uygulamasında hayata geçirilen yeniliklere ilişkin şunları söyledi: “Türk Telekom olarak sosyal yükümlülük projelerimizde bilhassa yöresel, hesaplı, sosyal ve bedensel eşitsizlikleri teknolojinin fırsat eşitleyici gücüyle ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Tüm bireylerin bilgiye erişim imkanına sahip olmasını kurumsal sorumluluğumuz olarak görüyor, çalışmalarımızı “Herkes için erişilebilir iletişim” prensibi ile yürütüyoruz. Bu yaklaşımdan hareketle geliştirdiğimiz Sesli Adımlar uygulamasını, 2014 yılında Türkiye’de bir başlangıçta devreye aldık. Bununla öyle çok şirkete örnek olduk ve aynı uygulamaların hayata geçirilmesine öncülük ettik. Bugün ise Sesli adımlar uygulaması adına milat olacak iki yeni haberi sizlerle paylaşmak üzere bir aradayız. Bugüne dek yalnızca görme engelli kullanıcılara hizmet veren Sesli Adımlar’a, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak işitme engelliler için geliştirdiğimiz navigasyon uygulamasını da eklediğimizi gururla paylaşmak isterim. İlaveten, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği ile Sesli Adımlar gibi bir uygulamayı dünyada ilk önce bir üniversite kampüsü genelinde kullanıma sunmuş olduk. Büyük bir gönül rahatlığıyla bildirmek isterim ama İTÜ ile başlattığımız bu iş birliklerinin sayısı önümüzdeki dönemde artarak devam edecek.”

Engelsiz İTÜ, Sesli Adımlar ile kapsamını genişletti

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise konuyla ilgili olarak; “”İTÜ olarak defalarca öncü olduk. ‘Engelsiz İTÜ’ projemiz devam ediyor. Hemen de üniversitelerde bir ilk olan açık ve kapalı bölge navigasyon sistemiyle kampüsümüzü dezavantajlı gruplar için erişilebilir fiziksel mekanlara dönüştürüyoruz. Hedefimiz bir yanlamasına kampüsümüzü kullanan engellilerin yaşamlarına konfor, emniyet ve özgür katmak; diğer yana da dezavantajlı nüfusun üniversitelere devamını temin etmek ve artırmaktır. Sesli Adımlar Projesi ile Engelsiz İTÜ, kapsamını daha da genişletti. Fiziksel mekânlardan sanal ders ortamlarımıza yeni teknolojilerle, dijital dönüşümün yaşandığı bir kampüs ulaşmamızda Sesli Adımlar uygulaması ile bize takviye olan Türk Telekom’a teşekkür ederiz” dedi.

Sesli Adımlar uygulaması bugüne değin 200 bine yakın kere kullanıldı

Sesli Adımlar görme veya işitme engellilerin AVM gibi karmaşık yapılarda yardıma gereklilik duymadan dolaşabilmeleri nedeniyle Türk Telekom ve Boni ile birlikte geliştirildi. Başvuru engellilerin alışveriş merkezi, kampüs, camii, kamu kurumları gibi büyük veya karışık alanlar içerisinde özgürce hareket edebilmelerine olasılık tanıyıp istedikleri yeri bulmalarını veya o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Sesli Adımlar şimdiye kadar 30 bine yakın kişi tarafından indirildi, takriben 200 binkez kullanıldı. Sesli Adımlar uygulamasının önümüzdeki dönemde, yeni mekanlarda hayata geçirilerek kapsamının daha da genişletilmesi üstüne çalışılıyor. Dilekçe keza İOS keza de Android işletim sistemi üzerinden cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sesli Adımlar uygulamasının işitme engellilerin kullanımına açılması aşamasında, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği önemli katkılar sağladı. İşitme engelli kullanıcıların talepleri doğrultusunda Sesli Adımlar uygulamasına yönlendirmelerin daha anlaşılır olması nedeniyle şekil ve şemalar eklendi. Bu özellik tamamen, işitme engelli bir kullanıcı gitmek istediği alana başvuru üzerinde yer alan ikonlar, rakam, yönlendirme işaretler yardımıyla kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın bir diğer özelliği ise acele durumlarda kullanıcılarını terhis çıkışlarına yönlendirebiliyor olması.

Sesli Adımlar, ilkleriyle Dünya Mobil Kongresi (MWC)’de de ödüllü

Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar uygulaması, engellilerin hayatında yarattığı fark ile dünya çapında aldığı ödüllerle de takdir topluyor. Sesli AdımlarŞıbat ayında Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (MWC) dahilinde bahşedilen GLOMO Ödülleri 2017’de “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Dilekçe” kategorisinde 170’ten pozitif uluslararası projenin değerlendirildiği bir süreçten geçerek birinci oldu.

Önceki HaberTurkcell Dergilik’e Çok Özel Bir Ödül! Sonraki HaberAtari Efsanesi, Yeni Konsolla Geri Dönüyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri