Sony, Microsoft’u niçin reddetti?

84

Minecraft, büyük bir hayran kitlesine sahip ve doğrusu de son yılların en çok oynanan oyunu. Global çapta bambaşka platformlarda elde etmek üzere 120 milyondan pozitif kopya satan Minecraft, bilindiği gibi Mojang geliştirici ekibi kadar ortaya çıkartılmıştı. Microsoft, 2015 yılında bütün 2.5 milyar Dolar karşılığında şirketi satın almıştı.

Henüz düzenlenen E3 2017‘de sahne alan Microsoft, Minecraft tutkunlarını yakından ilgilendirecek açıklamalarda bulunmuştu. Ilk Kez 4K Minecraft‘ı geliştirdiğini açıklayan Microsoft, gerisinde da oyun devlerine Minecraft özelinde çapraz platform çağrısında bulunmuştu. Bu Nedenle ister Xbox sahibi olsun ister Nintendo veya PlayStation, her platformdaki Minecraft oyuncusu bir arada, müşterek noktada oynayabilecekti.

Oyuncuların senelerdir beklediği bu çağrı, Nintendo göre kabul edilirken, Sony ise “beklenmeyen” bir şekilde bu talebi reddetti. Peki, neden? Sony, neden Minecraft özelinde de olsa herhangi bir çapraz platform işine bulaşmak istemiyor? Sebebini PlayStation Küresel Satış ve Pazarlama Müdürü Jim Ryan açıkladı.

Jim Ryan, Eurogamer’a verdiği röportajda, bunun sebebinin Sony’nin kullanıcılarına aleyhinde duyduğu sorumluluk olduğunu söylüyor. PlayStation evreninde yer alan kullanıcıların sorumluluklarını taşıdıklarını söyleyen Ryan, “Bu evrende bulunan ve büyük çoğunluğunun yaşça minik olduğu oyuncularla sözleşmemiz bulunuyor ve onları dış etkenlere maruz teslim etmek, üstünde özenle düşünülmesi gereken manâlı bir konu” diyor.

Jim Ryan’ın bahsettiği bu sebepten ötürü Sony, şimdilik çapraz platform konusunda çekimser tavrını sürdürecek gibi görünüyor. Dolayısıyla şu an için PlayStation 4 oyuncuları, kendi platformlarında tamamen izole olacakken, öbür sistemlerde yer alan diğer oyuncular birbirleriyle Minecraft oynayabilecek.

Önceki HaberMicrosoft’un Yapay Zekası, İnsanlığın Rekorunu Kırdı! Sonraki HaberNight Light, Windows 10 Mobile’a Gelmeyecek!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi hilesi