Telefonlar için hologramlar yolda…

108

Her Star Wars hayranı hologramların önemini bilir: Bu mesajlar, uzakta bir galakside ölüm ya da kalım anlamına gelebilirler…

Yıllardır optik mühendisler bağımsızlık hologramlar yaratmaya çalışıyorlar ve belirtilmiş bir başarıya ulaşmış durumdalar: Bu başarıların bir örneği Coachella 2012′de Tupac Shakur sanal görüntüsü iken daha yeni olan biri de Fransız başkan adayı Jean-Luc Melenchon idi. Ama bunlar reel hologramlar değildi.

Mükemmel hologramlar yaratmak için açıklanmış bir kalınlıktaki bir aracının, öbür bölgelerinin ayrı fazlardaki ışığı yansıtacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Bu kalınlık da genel olarak en azından birkaç milimetre oluyor.

Ama Avustralyalı ve Çinli bilim insanları, insan saçından 1.000 kat daha ince olan bir aracı ile “Dünya’nın en ince hologramını” ürettiler. RMIT Universitesi profesörü Min Gu tarafından yönetilen ekip 25 nanometre kalınlığında bir malzeme ve özenli bir şekilde denetleme edilen lazerler bir uçtan bir uca 3D gözlüklere gereklilik duyulmadan görülebilen bir holografik görüş yaratmayı başardı.

Söylenene tarafından teknoloji epeyce basit ve nano ölçekteki boyutu tamamen akıllı telefonlar, tabletler ve televizyon setleri gibi tüketici elektronikleri ile kullanılabilecek ve yeni bir irtibat çağını başlatabilecek.

Profesör Gu’nun açıklamasına göre standart bilgisayar kaynaklı hologramlar elektronik cihazlar için çok büyükler fakat geliştirdikleri ultra-ince hologram bu boyut engelini aşıyor; kullandıkları usul baştan sona büyük ölçekli kullanımlar ile çabuk üretim olası oluyor.

Ama üretilen bu prototipin de tekil hologramlar üretmediği bir gerçek. Bunun yerine teknoloji, standart bir düz hologram gibi ışığı manipüle ediyor ancak yüzeyin üzerinde gözüken görüntüleri çok daha yüksek çözünürlükte sunabiliyor.

Profesör Gu, bu teknolojinin günlük elektronik cihazlarda kullanımının ekran boyutunu değersiz kılacağını, ortaya çıkan 3D hologramın bir telefon ya da saat ekranına sığabilecekten fazla daha artı bilgi sunabileceğini belirtmekte. Beijing Institue of Technology’den (BIT) Dr. Zengyi Yue‘nin söylediğine göre de bu araştırma için bir sonraki adım, bir LCD ekranın üstüne eklenerek 3D holografik ekran yaratılmasına imkan tanıyacak bir film üretmek.

Gu’nun söylediğine kadar bu teknolojinin bizlere ulaşması ise az daha iyice para ile ilgili: “Eğer uygun bir yatırımcı bulabilirsek, beş yıl içerisinde bir takım reel ürünler ortaya çıkabilir.”

Önceki Haber2017 Google Play Ödülleri Açıklandı…  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir