Tıklamadan bulaşan virüse dikkat!

29

Eğer değişken hiç bir linke tıklamadığınız için güvende olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Emniyet araştırmacıları siber-suçluların kullandığı yeni ve sinsi bir virüsü keşfetti. Bu fena amaçlı trojan yazılımının çalışması için tek yapmanız gereken fare imlecinizi üzerinden geçirmek, yani virüsü tetiklemek için her hangi bir linke tıklamanıza lüzum bile yok.

Dodge This Security ve Trend Micro‘da çalışan araştırmacılara göre bu teknik Avrupa, Orda Doğu ve Afrika’da yer alan bir takım şirket ve kurumları niyet alan e-postalarda kullanıldı. E-postaların konuları genelde finans konuluydu, mesela faturalar ve siparişler PowerPoint sunumu olarak gönderildi. Bu PowerPoint dosyalarının içinde yer alan hyperlink’in üzerinden kazara da olsa imleç geçilirse virüs etkin ayla geliyor.

Sunumun ortasında yer alan hyperlink “Yükleniyor… lütfen bekleyin” yazısı ile kendini gizliyor ve içine gömülmüş fena amaçlı bir PowerShell komutu bulunuyor. Fare imleci linkin üzerinden geçtiği anda komut devreye giriyor. Eğer Microsoft Office‘in en son sürümlerinden birini kullanıyorsanız virüs, indirmeye başlamadan önce program göre bir diyalog ile engelleniyor.

20170612135254886106.jpgÜzerine Tıklamanıza İhtiyaç Duymayan Virüs Ortaya Çıktı

Office’in yeni sürümlerinde hem güvenilmez komutlara karşısında bir güvenlik sistemi de var. Eğer program böyle bir komutu algılarsa karşınıza bir emniyet diyaloğu çıkıyor. Güvende edinmek için tek yapmanız gereken “engelle”ye tıklamak.

Spam e-postaların yollanması 25 Mayıs’ta boy yaptı ve 29 Mayıs’ta durdu. Trend Micro, kullanıcıları gerçi tanıdık olmayan e-postaları incelerken özenli olmasını öğüt ediyor, çünkü saldırganlar her lahza yeni bir virüs geliştirip bunu büyük çapta denemeye karar verebilir.

Önceki HaberXbox One X, PlayStation 4 Pro Karşı! Sonraki Haberİnsanlık Tarihi Tekrar Yazan Keşif!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri