Tıklamadan bulaşan virüse uyarı!

32

Eğer güvenilmez hiç bir linke tıklamadığınız için güvende olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Emniyet araştırmacıları siber-suçluların kullandığı yeni ve sinsi bir virüsü keşfetti. Bu fena amaçlı trojan yazılımının çalışması için tek yapmanız gereken fare imlecinizi üzerinden devretmek, yani virüsü tetiklemek için her hangi bir linke tıklamanıza lüzum bile yok.

Dodge This Security ve Trend Micro‘da çalışan araştırmacılara göre bu teknik Avrupa, Orda Doğu ve Afrika’da yer alan bir takım şirket ve kurumları gaye bölge e-postalarda kullanıldı. E-postaların konuları genellikle finans konuluydu, mesela faturalar ve siparişler PowerPoint sunumu olarak gönderildi. Bu PowerPoint dosyalarının içinde bulunan hyperlink’in üzerinden tesadüfen da olsa imleç geçilirse virüs aktif ülkü geliyor.

Sunumun ortasında bulunan hyperlink “Yükleniyor… lütfen bekleyin” yazısı ile kendini gizliyor ve içine gömülmüş kötü amaçlı bir PowerShell komutu bulunuyor. Fare imleci linkin üzerinden geçtiği anda komut devreye giriyor. Eğer Microsoft Office‘in en son sürümlerinden birini kullanıyorsanız virüs, indirmeye başlamadan önce program göre bir diyalog ile engelleniyor.

20170612135254886106.jpgÜzerine Tıklamanıza İhtiyaç Duymayan Virüs Ortaya Çıktı

Office’in yeni sürümlerinde ayrıca güvenilmez komutlara karşı bir güvenlik sistemi de var. Eğer program böyle bir komutu algılarsa karşınıza bir emniyet diyaloğu çıkıyor. Güvende olmak için tek yapmanız gereken “engelle”ye tıklamak.

Spam e-postaların yollanması 25 Mayıs’ta tepe yaptı ve 29 Mayıs’ta durdu. Trend Micro, kullanıcıları yine de tanıdık olmayan e-postaları incelerken özenli olmasını tavsiye ediyor, çünkü saldırganlar her an yeni bir virüs geliştirip bunu büyük çapta denemeye karar verebilir.

Önceki HaberXbox One X, PlayStation 4 Pro Karşı! Sonraki Haberİnsanlık Tarihi Yeniden Yazar Buluş!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri