Tıklamadan bulaşan virüse uyarı!

37

Eğer değişken hiç bir linke tıklamadığınız için güvende olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Güvenlik araştırmacıları siber-suçluların kullandığı yeni ve sinsi bir virüsü keşfetti. Bu fena amaçlı trojan yazılımının çalışması için tek yapmanız gereken fare imlecinizi üzerinden geçirmek, yani virüsü tetiklemek için her hangi bir linke tıklamanıza gerek bile yok.

Dodge This Security ve Trend Micro‘da çalışan araştırmacılara kadar bu teknik Avrupa, Orda Doğu ve Afrika’da yer alan bir takım şirket ve kurumları maksat alan e-postalarda kullanıldı. E-postaların konuları çoğunlukla finans konuluydu, örneğin faturalar ve siparişler PowerPoint sunumu olarak gönderildi. Bu PowerPoint dosyalarının içinde bulunan hyperlink’in üzerinden kazara da olsa imleç geçilirse virüs faal ülkü geliyor.

Sunumun ortasında bulunan hyperlink “Yükleniyor… lütfen bekleyin” yazısı ile kendini gizliyor ve içine gömülmüş fena amaçlı bir PowerShell komutu bulunuyor. Fare imleci linkin üzerinden geçtiği anda komut devreye giriyor. Eğer Microsoft Office‘in en son sürümlerinden birini kullanıyorsanız virüs, indirmeye başlamadan önce program tarafından bir diyalog ile engelleniyor.

20170612135254886106.jpgÜzerine Tıklamanıza İhtiyaç Duymayan Virüs Ortaya Çıktı

Office’in yeni sürümlerinde hem şüpheli komutlara karşı bir emniyet sistemi de var. Eğer program böyle bir komutu algılarsa karşınıza bir emniyet diyaloğu çıkıyor. Güvende almak için tek yapmanız gereken “engelle”ye tıklamak.

Spam e-postaların yollanması 25 Mayıs’ta zirve yaptı ve 29 Mayıs’ta durdu. Trend Micro, kullanıcıları yine de tanıdık olmayan e-postaları incelerken tedbirli olmasını öğüt ediyor, çünkü saldırganlar her an yeni bir virüs geliştirip bunu büyük çapta denemeye karar verebilir.

Önceki HaberXbox One X, PlayStation 4 Pro Karşı! Sonraki Haberİnsanlık Tarihi Bitmiş Yazar Buluş!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri