Türk öğrencilerin otomobilleri Londra’da

53

Lise ve üniversite öğrencisi 16-25 yaş arasındaki gençlerin, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme hedefiyle yarıştıkları Shell Eco-marathon, bu yıl 25-28 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Queen Elizabeth Parkı‘nda gerçekleştirildi.

28 Avrupa ülkesinden 171 takımın çaba ettiği yarışmada ülkemizi, İstanbul, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Bursa, Manisa ve Kırıkkale’den 11 üniversite ve 2 liseden 153 öğrenci temsil etti. Türkiye, 13 ekip ile katılımın en yoğun olduğu ülkeler aralarında yer aldı.

1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye

2017053015131530385.jpg1 litre yakıtla Londra'dan Edirne'ye

Yarışmanın en iyi sonucuna imza atan Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 2504 km/lt’lik performansıyla birinci oldu. 1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye gidebilecek değin enerji verimliliğine sahip olan bu araç, Shell Eco-marathon Avrupa’nın 2017 şampiyonu oldu.

Benzinle çalışan araçların yanı sıra hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan araçların da yarıştığı Shell Eco-marathon’da gençler, enerji verimliliğini artıran otomotiv teknolojilerinin gelişimi için fazla kayda değer bir deneyim ediniyorlar. Bu yıl takriben 20.000 ziyaretçinin izlediği Shell Eco-marathon, Avrupa’nın en kayda değer öğrenci-inovasyon yarışmalarından biri olma özelliğine sahip.

Türk Öğrencilerin Otomobilleri Londra'da Piste Çıktı

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,”Küresel bir enerji şirketi olarak dünyanın enerji ihtiyacını çevreye ve topluma sorumlu bir şekilde karşılamak üzere çalışıyoruz. Tüm dünyada verimliliği arttırmak için yakıtlar, motor yağları ve madeni yağları üretiyor; bu ürünleri tüketicilerimizin kullanımına sunuyoruz. Ayrıca gençleri de enerjinin geleceği ve verimlilik üzerine düşünmeleri ve marifetli çözümler geliştirmeleri için özendirme ediyoruz. Bu yöndeki faaliyetlerimizi sürdürürken gençleri de enerjinin geleceği üzerine düşünmeleri ve yaratıcı çözümler geliştirmeleri için teşvik ediyoruz. Shell Eco-marathon bu amaçla yürüttüğümüz en kayda değer projelerden biri. Shell Türkiye olarak, Türkiye’de yetişen geleceğin mühendislerinin ve bilim insanlarının enerji, otomotiv teknolojileri ve inovasyon alanındaki gelişimlerine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyoruz. 12 yıldır Türkiye’den gençlerimiz, Avrupa’da düzenlenen Shell Eco-marathon’a katılıyor ve ülkemizi temsil ediyor. Bu sene Londra’da düzenlenen yarışmaya 13 takımdan 153 öğrencimiz katılmayı başararak hepimizi gururlandırdılar. Gençlerimizin ortaya koyduğu mühendislik ve tasarım yeteneği, ekip çalışması ve inovasyon alanında sergilediği harikulade gelişimle gurur duyuyoruz. Büyük bir azim ve gelişim örneği gösteren öğrencilerimize takviye veren bütün akademisyenlere ve kurumlara teşekkür ediyorum ve tüm genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Dünyanın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon, 2015 yılında Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile ilk kez Türkiye’de düzenlenmişti. Dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışarıya sadece 4 ülkede Shell Eco-marathon düzenleniyor. Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Fransa ile birlikte kendi ülkesinde Shell Eco-marathon yarışmasını düzenleyen 4 ülkeden biri.

Geçtiğimiz yıl Shell Eco-marathon Türkiye ikinci kere düzenlendi ve kazanan takımlara ödülleri Inovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Patent Albayrak kadar verildi. Yerli Shell Eco-marathon’da başarı elde eden takımlar Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’da yarışma hakkı kazandı.

Bu sene 3. defa düzenlenecek olan yerli Shell Eco-marathon, eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Shell Eco-marathon 2017 Avrupa’nın Kazanan Takımları

Prototip Kategorisi

Dürüst Yanmalı Motor Kategorisi: Lycee Saint-Joseph La Joliverie, Fransa, 2504 km/l

Elektrik Kategorisi: Itis Leonardo Da Vinci, İtalya, 753 km/kWh

Hidrojen Kategorisi: Hochschule Stralsund, Almanya, 881 km/m3

Büyük Kasaba Konsepti Kategorisi

Dürüst Yanmalı Motor Kategorisi: INSA de Toulouse – Université Paul Sabatier Toulouse III, Fransa, 685 km/l

Elektrik Kategorisi: ISEN Toulon, Fransa, 187 km/kWh

Hidrojen Kategorisi: University Of Twente, Hollanda, 278 km/m3

Önceki HaberTwitter, Doğrudan Doğruya Mesajları Nasıl Alacağımızı Değiştirdi Sonraki HaberSpeedFan ile fan hızları kontrolünüzde!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri