Ufak uyduların büyük tehlikesi!

73

Uzayın yakın çevremizdeki bölümü, iyi niyetlerle gönderdiğimiz uydular ile doymuş. Ama bu büyük bir problemin de oluşmasına niçin oluyor. Mesela 1.5kg’dan daha hafif olan, oldukça küçük uydular CubeSat cihazları, ilk olarak 2006 yılı Aralık ayında uzaya gönderilmişlerdi ve son yıllar içerisinde bilhassa telekomünikasyon firmaları kadar epeyce etkin bir seçenek olarak kullanılıyor. Fakat bu cihazların sayısının artması ile beraber uzmanlar, bundan böyle birbirleri ile çarpışmalarından korkuyor.

Bu hafta Darmstadt, Almanya’da düzenlenen Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay çöpleri hakkındaki konferansında konuşan Southampton Üniversitesi Uzay-Hava Mühendisliği kıdemli eğitmeni Hugh Lewis‘in konuşması, bir CubeSat’ın bir diğerine çarpması ve zincirleme bir çarpışma oluşturması durumunda olabilecek kötü senaryoları açıkladı. Olabilecek en kötü süreklilik, oluşacak olan bir kaza zincirinin Kessler Syndrome olarak adlandırılan ve korkutucu bir uzay çöpü bulutu oluşturarak UUİ (ISS – Milletlerarası Uzay İstasyonu) da dahil edinmek üzere çalışmakta olan tüm uzay araçlarına ciddi bir tehlike meydana getirmesi.

New Scientist’in söylediğine kadar Lewis ve ekibi “bir süper bilgisayar kullanarak 300 bambaşka mega-takımyıldız grubu senaryosunun (yayılmış CubeSat ağlarının) 200 yıllık muhtemel yörüngelerini ölçtüler.” Görünene kadar bu küçük uyduların heybetli ağları, bir uydunun yok olmasına sebep olacak bir çarpışma riskini yüzde 50 arttırmakta.

ESA’nın geçtiğimiz gün yayınladığı 12 dakikalık uzay çöpü belgeseli de sadece CubeSat’lar değil, Dünya çevresinde dönen yüz binlerce minik uzay çöpünün de oluşturduğu tehlikeye uyarı çekiyor.

Lewis ve araştırma ekibi, ESA gibi uzay ajanslarının aktif olmayan uyduları Dünya’ya geri indirerek, uzay çöpü durumunun kontrolden çıkmadan önce durdurulmasını öneriyor. Ayrıca ufak uyduların, karşılaştıkları nesnelerden kaçacak ve ömürlerinin sonunda yok edinmek için Dünya’ya geri giriş yapacak bir şekilde bitmiş tasarlanmaları tavsiyesini yapıyor…

Önceki HaberCep Telefonu Uyarıları, İşe Yaramıyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri