Uğur böceğinin gizemi çözülüyor!

53

Japonya’da bilim adamları, uğur böceğini inceleyerek uçuş teknolojilerinden şemsiyelere kadar o kadar çok alanı etkileyebilecek kayda değer bir buluşa imza attılar. Araştırmacılar, CT tarayıcılar ve yüksek çabuk kameralar ile uğur böceklerinin kanatlarını, bu dek büyük bir verimlilik ile sıkışık bir alana nasıl sıkıştırdığını incelemekteydiler.

Araştırmacılar, böceğin siyah ve kırmızı kanat kutularını adamakıllı saydam bir suni sürümü ile değiştirdiler ve böceğin kanatlarını nasıl katladığını incelediler ve bundan böyle, her katlamanın ve hareketin bir haritalamasını çıkarttıklarını düşünmekteler. Bu bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmakta.

Yüksek çabuk kameralar böceğin her hareketinin ayrıntıyla incelenmesine olanak tanırken, CT taramaları da az daha origamiyi andıran katlama sürecinin desenini oluşturmalarına tezgâhtar oldu.

Tokyo Üniversitesi göre konu üzerinde yapılan açıklamaya göre daha önceki incelemeler, karın altı bölgesinin yukarı ve aşağıda hareketlerin karışık katlama sürecinde önemli bir rolü olduğunu göstermekteydi ancak böceğin dış iskeletini (elytron) katlama işlemi öncesinde kapanması sebebiyle ayrıntılı bir inceleme olası olmuyordu. Bu yüzden de kanat kapakları suni bir saydam yapı ile değiştirildi ve analiz mümkün oldu.

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü’nden asistan doçent Kazuya Saito kadar yönetilen ekip, bu işlemin arkasından yüksek çabuk kameraları kullanarak kanatların dayanma ve açılma hareketlerini incelediler ve karın altı bölgesinin hareketlerinin yardımı ile böceğin yetenekli bir şekilde elytron’un daha alçak kısmını kullanarak arka damarlarının eğimli şekline düzenli bir şekilde kanatlarını topladıklarını buldular. Saito, yapay bir elytron ile böceğin katlama işlemini gerçekleştirebileceğinden emin olmadığını ve böceğin bu durumda da katlamayı başarabildiğini bulduğunda şaşırdığını belirtiyor.

CT taramaları aracılığı ile de katlanmış ve açık kanatların üç boyutlu şekilleri incelenerek bu sürecin daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlandı. Bulgulara tarafından damarların eğimli şekli, şerit yay veya marangoz yayı olarak bilenen aygıt gibi kullanılarak kanatları destekliyor. Açıldıklarında sert ve güçlü olan oysa eğilerek daha toplu bir formda saklanabilen benzer şerit yay düzenekleri uzama çubuklarında ve uydu antenlerin menteşelerinde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Saito’nun söylediğine tarafından uğur böceği tekniği, bilhassa robotik, mekanik, uçak-uzay ve cihaz mühendisliği alanlarındaki araştırmacılar için oldukça etkileyici ve verimli yeni bir katlama yöntemi sunabilir.

Uğur böceklerinin kanatlarını nasıl katladıklarını ve bununla birlikte da uçuş için zorunlu baskı ve dengeye ulaşabildiklerini öğrenmek, mühendislik bilimi için oldukça manâlı yenilikler sunabilir.

Önceki Haber”Gece Modu” Uygulaması f.lux, Windows Store’a Geldi!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri