Vestel’in yeni dev projesi BM’de!

161

Engelli bireylerin jurnal yaşamını kolaylaştıracak yenilikçi çözümlerin konuşulduğu Taraf Devletler Konferansı’nın 10’uncusu ‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ başlığında gerçekleşti. 14 Haziran’daki oturuma Birleşik Milletler yetkilileri, tüm dünyadan ülke temsilcileri, Türkiye’yi temsilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Vestel katıldı. Vestel, engelli bireylere karşın hayata geçirdiği Erişilebilirlik Projesi zarfında reformcu çözümlerini dünyayla paylaştı.

‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ oturumunda sunum yapan Vestel Pazarlamadan Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman Vestel’in bu alanda yaptığı çalışmaları, uluslararası kurumların temsilcileriyle paylaştı. Çalışmaların keza insani ayrıca teknoloji yanında değinen Berkman,  engelli erişimine yerinde ürünleri, engelli istihdamını ve engelli bireylere karşın Vestel’in öteki sosyal yükümlülük çalışmalarını detaylarıyla anlattı. Engelli bireylerin bilgi irtibat teknolojilerine erişebilir olması adına çalışmalar yürüten G3ict girişimi (Veri ve Iletişim Teknolojileri için Küresel Girişim) gibi bu alanda çalışan uluslararası katılımcılar, Vestel Erişilebilirlik Projesi’ni dinledi.

Erişilebilirlik Projesi’nin Birleşmiş Milletler’de bütün dünya ile paylaşılmasıyla ilgili Engebeli Holding Idare Heyeti Üyesi Emre Zorlu, “Zorlu Grubu olarak, herkesin bilgi ve teknolojiye erişimle ilgili eşit fırsatlara sahip olması gerektiğine inanıyoruz ve bu vizyonu iş süreçlerimize de yansıtıyoruz. Birleşmiş Milletler’e taşınan bu projemizi de bu anlayışımızın uzantısı olarak görüyoruz. Projemizin Birleşmiş Milletler’de paylaşılmasını çok önemsiyorum. İnanıyorum ancak bu proje yalnızca Türkiye’de yok dünyanın farklı ülkelerinde de engelliler hakkında bir farkındalık oluşmasına katkı maddesi sağlayacak, onlara daha fazla fırsat verilmesi ve eşit koşullar sağlanması için mükemmel bir misal olacaktır” dedi.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Vestel olarak, veri ve teknolojiye erişmenin bir insan hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşımla da engelli bireylerin jurnal yaşamını sekteye uğratan durumlara aleyhinde teknoloji geliştirmeyi kurumsal mesuliyet bilinci olarak görüyoruz. 154 ülkeye ihracat yapan bir marka olarak, yalnızca ülkemiz insanlarına değil, bütün dünyaya avantaj sağlıyoruz. Projenin her aşamasında büyük bir bağlılıkla çalışan, emek veren ve bir insanın hayatında ayrım yaratan tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyor, onları kutluyorum” dedi.

Vestel Erişilebilirlik Projesi dahilinde yapılanlar:

Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın ve ocakların yoklama panellerine Braille alfabesi ile kabartma uygulaması, tatbik kılavuzu ve işitme engelliler için mahsul dilekçe videoları Televizyon kumandalarına Braille alfabesi ile kabartma uygulaması, sesli kumanda sistemi, renk körü bireylere yönelik özel televizyon Vestel Venus’ün 2GB ve üzeri RAM’e sahip modellerinde erişilebilirlik modu ve Google Talkback uygulaması için Türkçe dil desteği Sesli kurumsal internet sitesi Vestel.com.tr Braille alfabesiyle hazırlanan mağaza içi mahsul tanıtım materyalleri Engelli istihdamına karşın ‘Eşit Baht’ projesi Zihinsel engelli gençlerimizi meslek yaşamına kazandırarak ‘hayatın içinde’ olmalarını teşvik etmek amacıyla “Hayatın İçindeyim” projesi Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) işbirliğiyle, engelli gençlerimizi hayata kazandırma çalışmalarını taşıyan “Yeter oysa Kısmet Ver” projesi YGA ve Vestel mühendislerinin görme engelliler için geliştirdiği teknolojiyle donatılmış bir baston olan WeWALK

WeWALK Birleşik Milletler’de gündem yarattı

YGA ve Vestel mühendislerinin görme engelliler için geliştirdiği teknolojiyle donatılmış bir baston olan WeWALK, ‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ oturumunun gözdesi oldu. Young Guru Academy Görme Engelliler Proje Lideri Kürşat Ceylan’ın sunduğu WeWALK projesi; engel seziş, telefonla entegrasyon ve açık platform olmak üzere üç nitelik sunuyor. Görme engelli bireyi göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engellere karşısında uyaran, navigasyon, ulaşım gibi dağıtılmış hizmetler alabilmesini karşılayan WeWALK yakın zamanda sadece Vestel Mağazaları’nda satışa sunulacak.

Önceki Haberİşte Microsoft’un “Çağdaş” Klavye ve Faresi Sonraki HaberNote 8, Android 7.1.1 İle mi Gelecek?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir