Vodafone Akıllı Köy model olacak

42

Türkiye’nin dijitalleşmesine önderlik etme vizyonuyla etkinlik bildiren Vodafone’un ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda yeralma hedefiyle TABİT ortaklığında Aydın’da hayata geçirdiği Vodafone Zeki Köy, zeki teknolojilerin yanı sıra çevreci uygulamalarıyla da tarım sektörüne örnek oluyor. Dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü Vodafone Akıllı Köy’ün, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni tür kırsal hayat modeli, bir yandan bitkisel ve hayvansal üretimde verimliliği artırırken, bir yandan da çevresel kalkınmaya katkı sağlıyor. Zeki sistemleri doğruca toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Zeki Köy, özel ilaçlama ünitesi, erken dikkat sistemi, sulama yönetimi ve çiftlik sahibi bilgilendirme eğitimleri ile çevreci tarımcılıkta Türkiye’deki tüm köyler için model oluşturuyor.

Engin Aksoy: “Dijital teknolojilerle tarımda sürdürülebilirliği sağlıyoruz”

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla bireyleri, haneleri, kurumları, şehirleri ve köyleri dijitalleştirmeye devam ettiklerini bildiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Türkiye’nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış birincil zeki köyü Vodafone Zeki Köy ile geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni tür bir kırsal hayat modeli sunuyoruz. Bu model doğruca, dijitalleşmenin gücüyle tarımsal üretimde verimliliği artırmayı, çiftçimizin sosyal yaşam standartlarını yükseltmeyi ve çevresel gelişime katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Vodafone Akıllı Köy’de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre idare otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken dikkat sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerimizin hayatını önemli ölçüde kolaylaştırırken, çevre temizliği ve sağlığının korunmasına da katkıda bulunuyoruz. Vodafone Zeki Köy projesinin sürdürülebilir başarısı için çalışmaya devam edeceğiz.”

Zirai hap kullanımında merkezi denetleme

Vodafone Akıllı Köy’de kurulan ilaçlama ünitesi ile ilaçlamanın çevreye olan negatif etkileri en aza indirgenip sağlıklı gıdaya ulaşılmasında sürdürülebilirlik sağlanıyor. Bu kapsamda, zirai hap kullanımı kullanıcının sağlığını koruyacak şekilde kontrollü yapılırken, zirai hap kutuları da merkezi bir noktada toplanıyor. Öteki yanlamasına, tohum dikiminden hasada dek olan süreçte yetiştirilen ürünlerdeki hastalık ve zararlılar ziraat mühendisleri ve uzmanların kontrolünde saptama edilerek yerinde, zamanında ve doğru şekilde ilaçlama yapılıyor. Vodafone Zeki Köy’de ayrıca, tarımsal ilaç ambalaj atıklarının dağıtılmış maddesel ya da kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar imal sürecine dahil edilmesiyle geri dönüşüme katkı maddesi sağlanıyor. Geri dönüşüm doğruca kimyasal maddelerin doğaya hasar vermesi engelleniyor.

Vodafone Akıllı Köy’de tarımsal erken uyarı sistemlerinden de yararlanılıyor. Bu sistemlerde kullanılan özel yazılımlar baştan sona sahaya gitme gereksinimi duyulmadan hastalık ve zararlılar hakkında evvelden haber alınarak düşüncesiz ilaçlamanın önüne geçilebiliyor ve üreticiye doğal önlemler alabilmesi için gerekli zaman sağlanıyor. Bu Nedenle, patavatsız ilaçlamadan kaynaklı toprak ve su kirliliği ve yiyecek kalıntıları oluşumu önleniyor.

Vodafone Akıllı Köy’de kurulan Zeki Sulandırma Otomasyonu ile sulama işlemleri cep telefonu üzerinden tek tuşla istenilen gün ve saatte uzak yönetilip takip edilirken, gerektiği zaman gerektiği miktarda sulama ve gübreleme yapılarak tarımsal üretimde denge sağlanıyor. Buna kadar, merkezi bir spiker ile iletilen ve sulandırma sistemleri üzerindeki alıcının Vodafone SIM kartından aldığı sinyaller sulandırma otomasyonunu meteorolojik verileri de dikkate alarak aktifleştiriyor. Bu Nedenle, bitkinin en doğru zamanda ve en içten miktarda suyla buluşması sağlanıyor. Bu doğrultuda, her ürünün ihtiyacına yönelik basınç ayarlı ve ayarsız damla sulama boruları, otomatik filtrasyon sistemleri, monitörleme, otomasyon, otomatik gübreleme ve uzak yoklama sistemleri ile üreticilerin daha az kaynak kullanarak daha artı verim almaları sağlanıyor. Vodafone Zeki Köy’de çağdaş sulama yöntemleriyle tarımsal faaliyetlerde %20 su tasarrufu, bitkisel imal maliyetlerinde %15 tasarruf ve verimlilikte %30’a varan çoğaltma hedefleniyor.

Vodafone Zeki Köy’de çiftçilere yeni teknolojik yöntemlerin yanına ürünün kalitesiyle de ilk elden bağlantılı edinmek üzere çevresel etkilerle ilgili bilgilendirme yapılıyor. Bu kapsamda, çiftçiler zirai hap ve gübre kullanımı ve yönetimi, su bilinci ve yönetimi, biçilen tarlada kalan kökler yakmanın çevreye zararları gibi konularda uyumlu olarak bilgilendiriliyor. Vodafone Zeki Köy’de tarımsal alanda gelişim sağlayacak teknolojilere yönelik maddesel çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin görüntü açısında ve veri birikiminde etkin bir metamorfoz sağlanması hedefleniyor.

Doğa dostu yöntemlerle kavun ve marul üretimi

Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne ast Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Zeki Köy, Türkiye’nin birincil teknoloji kullanım köyü olma özelliğini taşıyor. Toplam 298 dönüm alana yayılan Vodafone Akıllı Köy’de çağdaş sera uygulamalarından toplu sağım ve süt soğutma sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak çözümleme laboratuvarlarına değin çiftçilerin hayatını kolaylaştıran o kadar fazla imkân sunuluyor. Vodafone Zeki Köy’de doğa dostu iyi tarım teknolojileriyle yapılan kavun hasadında yalnızca 2 ayda dönüm başına 10 ton kavun alınarak kavun üretiminde %150 verimlilik artışı sağlandı. Keza, “Vodafone Bayan Çiftçi Girişimcilik Projesi” kapsamında girişimcilik ve seracılık eğitimleri alan 10 bayan çiftlik sahibi, malçlı yetiştiricilik ve damla sulama tekniklerinin yanı sıra iklimlendirmeyi kontrol eden IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojilerinin kullanıldığı seralarda 30 bin marul üreterek yaklaşık 25 bin TL’lik ek kazanç elde etti.

Önceki HaberBambaşka Bir Gerginlik Çarkı! Sonraki HaberNASA’nın “Bulut Testi” Ertelendi!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri