WannaCry daha bitmedi!

70

WannaCry’ın yeterince kötü olduğunu düşünüyorsanız hazır olun. Sıradaki risk, fazla daha büyük olabilir. Dahası bu tehlikenin bir adı bile var: EternalRocks.

Bleeping Computer’ın haberine tarafından EternalRocks, WannaCry’ın çabucak yayılmasını karşılayan açığın aynısını kullanıyor. SMB (Windows’ta bir dosya paylaşımı protokolü) üzerinden kendini dağıtan solucan, güncel olmayan sistemlerde faal ayla gelebiliyor.

EternalRocks’un farkı ise NSA’in sızan beş aracını daha (toplamda yedi) kullanması. WannaCry ise yalnızca bir çift NSA hack’leme aracını kullanıyordu. Bu yüzden EternalRocks’un yayılma potansiyeli daha yüksek görülüyor. Oysa yeni tehdidi izleyen güvenlik araştırmacısı Miroslav Stampar, EternalRocks’un henüz zararlı özelliklerine sahip olmadığını, keşfedilen sürümünün hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Bu iyi bir haber olsa da WannaCry’ın fidye yazılımıyla veya banka bilgilerinizi çalacak bir trojan ile donatılması oldukça basit. EternalRocks genel olarak WannaCry’dan daha karışık bir yapıya sahip olduğundan, emniyet önlemleri kadar engellenme olasılığı daha düşük.

Önceki HaberiPhone 8, 3D Touch Güçlükleri Yüzünden Fiyatı Yüksek Olabilir Sonraki HaberFacebook’tan Yeni Yemek Yemek Siparişi İşlevi!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi hilesi