WannaCry en fazla kimlere bulaştı?

70

WannaCry fidye yazılımı, en fazla eski Windows sürümlerini etkiliyor. Hamle şimdiye dek en çok Windows 7 kullananları etkiledi.

Bugüne değin yaşanan en kötü siber saldırılardan biri olan WannaCry, geçtiğimiz günlerde dünya çapında hastaneleri, okulları ve firmaları etkiledi. Saldırı, 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek ya da karıştırarak kullanılmaz ayla getirdi ve bunun karşılığında kurbanlarından dosyaları geri getirmek için asgari 300 dolar istedi.

Güvenlik firması Kaspersky Lab’in Cuma günü yayınladığı verilere kadar zararlının bulaştığı bilgisayarların yüzde 98’i, Windows 7 kullanıyor. Kurbanların yüzde 1,5’inin 2008 RS Server kullandığı, Windows XP kullananların oranının ise “değersiz” olduğu söyleniyor.

#WannaCry infection distribution by the Windows version. Worst hit – Windows 7 x64. The Windows XP count is insignificant. pic.twitter.com/5GhORWPQij

— Costin Raiu (@craiu) 19 Mayıs 2017

Windows 7, 2009’da yayınlanmasına rağmen Microsoft’un en fazla kullanılan yazılımı olmayı sürdürüyor. Microsoft, zararlının kullandığı açığa karşın bir yamayı Mart’ta yayınlasa da çoğu kullanıcının Windows’u güncellemediği anlaşılıyor. Microsoft, WannaCry için bir istisna yaparak bundan böyle desteklemediği Windows XP gibi eski Windows’lar için bile bir yama yayınlamıştı.

Microsoft’un yaptığı açıklamaya kadar firmanın ücretsiz antivirüs yazılımını kullananlar ve Windows Update’i etkinleştirmiş olanlar, sorundan etkilenmiyorlar. Firma, daha artı bilgi edinmek isteyenleri emniyet blog’una yönlendiriyor.

Önceki HaberProject64 ile çocukluğunuza geri dönün!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri