WannaCry uyanıklarına uyarı!

51

Muhtemelen WannaCry adını son haftalarda çoğu kere duydunuz. Bu fidye yazılımı tıbbi bilgisayar sistemlerini, büyük işletme data tabanlarını ve daha o kadar fazla platformu etkilemiş durumda. Oysa hemen şimdi bu yazılım Android telefonları etkilemiyor ve bu yüzden telefonunuzu WannaCry’dan koruduğunu bahis eden uygulamaları indirmenize lüzum yok

Etkilediği elektronik cihazları istenilen para ödenene kadar devre dışı bırakan zararlılara “fidye yazılımı” deniyor. Hacker’lar genellikle ödemenin Bitcoin üzerinden yapılmasını istiyorlar ve eğer zamanında ödeme yapmazsanız hacker’lar manâlı bilgilerinizi silebiliyorlar.

Oysa Android’li telefonunuz için şimdilik bu konuda üzüntü etmeniz gereken bir şey bulunmuyor. Bu yazının yazıldığı sırada ransomware’in Android işletim sistemini etkilediği bir olay rapor edilmiş değil.

Buna karşın Google Play Store üstünde yapılan minik bir WannaCry araması, öyle fazla uygulamanın telefonunuzu bu yazılıma aleyhinde koruma iddiasında bulunduğunu göstermekteydi.

Bu uygulamaların tamamı hiçbir şey yapmayan uygulamalardı ve neyse fakat öyle çoğu Play Store üzerinden Google yada geliştiricileri kadar kaldırılmış durumda. Fakat bu durumun, sinsi geliştiricilerin teknoloji paniği anlarından faydalanmaya çalıştıkları son süreklilik olmayacağından muhakkak olabilirsiniz.

Analist Frenando Ruiz’in emniyet blogger’ı Graham Cluley ile yaptığı görüşmede uyarı çektiği bir başvuru formu WannaCry Ransomware Protection idi. Ruiz’in söylediğine tarafından “bu uygulamanın tek işlevi, birkaç ‘ad kütüphanesinin’ varlığını bulan baştan paketlenmiş bir tarayıcı” idi.

Ruiz’in belirttiği üzere bu büyük bir tehlike yok ancak gerçi kendisi, telefonunuza indirmek isteyeceğiniz bir başvuru formu yok. Bu nesil uygulamalar yanlış bir dikkat mesajı ile kullanıcıların dilekçe içerisindeki reklamlara tıklamalarını sağlamaya çalışması mümkün.

Google Play Store üzerindeki bütün WannaCry uygulamalarının güvenli olmayan olup olmadığı muhakkak değil oysa ransomware’in Android üstünde yer almadığı düşünülürse, bu uygulamaların amaçları rahatlıkla sorgulanabilir.

Play Store üzerindeki yorumlar kolaylıkla sahte olabilmekte oysa eğer indirmeye çalıştığınız şeyin belirsiz olduğunu düşünüyorsanız, başka birinin zaten kurban olarak olumsuz bir açıklama bırakmış olması olası. Bu yüzden de bilhassa negatif yorumların dikkatle incelenmesi oldukça manâlı.

Bu nesil uygulamaları indirmek laf konusu olduğunda hepimizin potansiyel bir av olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bir uygulamayı yalnızca denemek oldukça basit. Ama bunun sonucunda kendimizi daha öncesinden daha da güvensiz ülkü getirme ihtimalimiz de var.

Önceki HaberMüzik Kulak Vermek İçin En İyi Telefonlar!  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri