WannaCry, Windows 10’u da deldi!

41

Öncelikle Windows 7’li bilgisayarları etkileyen WannaCry’ı unuttuğunuzu sanmıyoruz. Geçen ay yaşanan büyük fidye yazılımı saldırısı, Windows 10’u etkilememişti. Fakat emniyet araştırmacıları, bunun mümkün olabileceğini göstermek için zararlıyı Windows 10’a uyarladılar.

RiskSense araştırmacıları, WannaCry’ın temel aldığı EternalBlue açığını Windows 10’a adapte ederek işletim sisteminin güvenliğini tam anlamıyla delmeyi başardılar. Araştırmacıların söylediğine tarafından güvenlik firmalarının algılama yöntemlerinde yok, açığın çekirdeğinde arka kapı aramaları gerekiyor. RiskSense’in zararlıyı bu yöntemle Windows 10’a taşıyabilmiş olması, Microsoft’un en son işletim sisteminin “WannaCry stili” saldırılara karşı bütün anlamıyla dayanıklı olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar, açığın detaylarını hacker’ların eline yeni bir silah vermemek için açıklamıyorlar. Açığın Windows 10’un Anniversary Update öncesindeki sürümler için hazırlandığını da belirtmekte menfaat var.

Bu yüzden yazılımlarınızı ve işletim sisteminizi en son yamalarla güncel yakalamak, defalarca olduğu gibi çok önemli. Özellikle EternalBlue gibi NSA açıklarını sızdıran Shadow Brokers grubunun bu ay için yeni keşmekeş vaatlerini unutmamakta avantaj var.

Önceki HaberSamsung, Kendi Mobil GPU’sunu Üretti! Sonraki HaberiOS 11, DNDWD ile Trafik Kazalarını da Engelleyecek!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri