WannaCry’a çözüm geldi (gibi)

47

WannaCry için vakit tükenmeye fazla yakın ve bu, zararlının bulaştığı binlerce PC’de bilgi kaybı yaşanacağı anlamına geliyor. Ama son dakikada ortaya meydana çıkan bir yenileme, bir takım PC’leri bu kötü sondan kurtarabilir.

Fidye yazılımının etkilediği PC’lerde alışılagelmiş şartlarda seçenekleriniz oldukça kısıtlı. Verilerinizi kurtarmak için dolandırıcılara ödemede bulunmanız veya verilerinizi kaybetmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Güvenlik araştırmacıları kadar henüz geliştirilen WanaKiwi ise dünya çapındaki saldırıdan kurtuluşun birincil yolu olabilir. Yeni yenileme, çok özel bir kitleyi hedefine alıyor: Windows XP’den Windows 7’ye işletim sistemlerini kullanan ve zararlı bulaştıktan sonra az önce yeniden başlatılmamış bilgisayarlar.

Yani bilgisayarınız WannaCry göre ele geçirildikten daha sonra onu yeniden başlattıysanız, şansınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Uyku moduna aldıysanız veya hazırda beklettiyseniz, bunlar baştan açtırmak sayılmayacağından arabulucu denemenizde avantaj var. Onarımın nasıl çalıştığını biz denemedik, oysa sınamak isteyenler için adımları aşağı paylaşıyoruz.

İlk olarak WannaKey adlı aynı araçtan bahsedelim. Quarks Lab araştırmacısı Adrien Gulnet göre geliştirilen bu araç, Windows XP’de RSA anahtarını kurtarıyor ve PC’nin belleğine bakarak bir şifre çözme kodu üretiyor. Bu kod, WannaCry’ın etkilediği PC’lerde, PC bitmiş başlatılana değin bellekte bekliyor.

Fransız tahlilci Benjamin Delpy’nin sunduğu, yukarıdaki aracın güncellenmiş sürümü WanaKiwi ise Windows 7’li cihazlarda da çalışıyor. WanaKiwi’yi Delpy’nin GitHub sayfasından indirmek mümkün. Aracı çalıştırdığınızda PC’nizin belleğindeki asal sayılar aratılıyor (bu sayılar, şifreleme bloklarını oluşturmakta kullanılıyor). Zararlı bulaştıktan sonradan PC’nizi yeniden başlattıysanız, bu asal sayıları kaybetmiş olabilirsiniz.

Her Yerde başlatmadıysanız, WanaKiwi ile anahtarları kurtarıp şifrelenen dosyaları çözebilirsiniz. Vasıta, geliştiricinin iddiasına tarafından zararlının gelecekte öteki dosyaları şifrelemesini de engelliyor.

Önceki HaberLG G6, Vodafone Mağazalarında Satışa Sunuldu Sonraki HaberHTC U11 vs. Samsung Galaxy S8: Hangisi Daha İyi?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri