Windows’u çökerten bug!

65

Yeni keşfedilen bir bug’ın Windows Vista, Windows 7 ve 8’i sadece fotoğrafların adını değiştirerek kilitleyebildiği ortaya çıktı.

Bu bug’dan faydalanmak isteyen bir web sitesi, bir resmin konumuna “$MFT” dizisini ekleyebiliyor. “Master File Table / Belli Başlı Dosya Tablosu”nu tanımlamakta kullanılan bu dizi web’deki bir resimde kullanıldığında web tarayıcısı, $MFT’ye bir klasör olarak erişemiyor ve dosya gibi erişmeye çalışıyor. Bu durumda tarayıcı bir döngüye giriyor ve dosya sistemi kilitleniyor.

Bu sırada diğer dosya sistemi işlemleri, dosya kilidinin kalkmasını beklerken kuyruk oluşturuyorlar ve sistemi epeyce yavaşlatıyorlar. Kısa bir zaman sonradan tüm programlar, dosya sistemine erişemez ayla geliyor ve sisteminiz kilitlenebiliyor ya da karşınıza mavi ekran hatası çıkabiliyor.

Hata çok kolay tetiklenebilse de, zararlı veya güvenilmeyen web sitelerine girmediğiniz sürece muhtemelen sorun yaşamayacaksınız. Microsoft sorundan farkında olan ama hemen şimdi bir onarım yayınlamış yok. Işyeri için övünülecek bir nokta, göründüğü kadarıyla Windows 10‘un bu hatadan etkilenmemesi.

Önceki HaberFSP’den Akıcı Soğutmalı ve Gürültüsüz Enerji Kaynağı! Sonraki Haber1 Saniyelik Geç Kalma Yılda 1 Milyon Lira Kaybettiriyor
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri