Yandex Navigasyon’dan önemli tahlil

75

Yandex Navigasyon, yollardaki bütün değişimleri eş zamanlı olarak haritasına yansıtırken bu değişimlerin trafiğe olan etkisini değerlendirmek için de analizler yapıyor. Her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan Yandex Navigasyon son analizinde, Avrasya Tüneli’nin açılması ve ilave şerit uygulamasının kaldırılmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün trafiğinde yaşanan değişimleri gözler önüne serdi. Yandex Navigasyon’un analizinde Mart 2016 ile Mart 2017 dönemleri karşılaştırıldı. Hafta içi meslek günlerinin başlıca alındığı analizde, trafikteki umma sürelerinde meydana gelen değişimler kaydedildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bekleme süresi azaldı

Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası yönünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü istikametinde 2016’ya kıyasla 2017’de sabahleyin saatlerinde büyük bir rahatlama gözlemlendi. Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık 2016 tarihinde açılmasının arkasından trafik uyumlu olarak azaldı. öte yandan karşısında yön için yapılan ilave şerit uygulaması Şubat 2017’de kaldırıldıktan daha sonra sabahleyin 07.00 – 10.00 saatleri aralarında trafikte umma süresi 16-17 dakikadan 2 dakikaya kadar düştü. Sabahtan saatlerinde yaşanan bu durumun tersine akşam saatlerinde ise 2016’ya kadar bir değişiklik olmadığı ancak ilave şerit açılmadığında oluşabilecek trafik yükünü Avrasya Tüneli’nin aldığı görüldü. Anadolu-Avrupa yönünde Altunizade 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bağlantı yolunda trafikte bekleme süresi sabahtan saatlerinde 25 dakika değin artarken, akşam saatlerinde ise 20 dakika azalma gösterdi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa-Anadolu yönünde ise 2016’nın Mart ayı ile 2017’nin Mart ayı arasında büyük bir ayrım ortaya çıktı. Avrupa-Anadolu yönündeki trafikte bekleme süresinde sabah saatlerinde 30, akşam saatlerinde 35 dakikalık bir azalma gözlemlendi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde “sıfır” trafik

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde ise Avrupa-Anadolu yönünde sabahtan trafiği ilave şerit açılmadığı için 20 dakikadan “sıfır” denebilecek seviyeye kadar düştü. Kamyon trafiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne verildiği için gün içinde de aynı azalma devam ederken, akşam trafiğinde ek şerit uygulaması kaldırılmasına rağmen daha artı büyüme yaşanmadı ve geçen yıla tarafından bir değişiklik olmadı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde sabahleyin saatlerinde Anadolu-Avrupa geçişlerinde ise bir yoğunluk artışı görünürken, akşam meslek çıkışı saatlerine bakıldığında önemli bir rahatlama olduğu kaydedildi. 2016’da akşam saatlerinde umma süresi 30 dakikalarda iken 2017’de 5 dakikaya dek düştü. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü öğle saatlerinde kullanan sürücüler ise herhangi bir trafik yoğunluğuyla karşılaşmadan rahatça rotalarında ilerledi.

Bakırköy Kennedy Sahil Caddesi’nde aşırılık “tarih” oldu

Yandex Navigasyon’un analizine göre Avrasya Tüneli’nin olumlu etkilediği bölgelerden biri de Bakırköy’deki Kennedy Sahil Caddesi oldu. Avrasya Tüneli’nin devreye girdiği 2016 sonundan itibaren Kennedy Sahil Caddesi’nde sabahtan 08.00 civarında trafik ayrıntılarıyla ortadan kalkarken, akşam saat 17.00’de de trafik yoğunluğu sürücüleri sevindirecek noktaya ulaştı. 2016’da sabahleyin 8.00 civarında trafikte 25 dakikayı bulan ve sürücüleri bunaltan bekleme süresi, 2017’nin Mart ayında adamakıllı yok oldu. Kennedy Sahil Caddesi’nde sürücüler 2016’da akşam saatlerinde ise 30 dakikadan artı trafik çilesi çekiyordu. Mart 2017’de ise Avrasya Tüneli’nden devreye girmesiyle trafik ortadan kalktı ve yaşam kolaylaştı.

Avrupa Otoyolu – TEM yönünde 3. köprü bağlantısının açılmasıyla büyük rahatlama yaşandığı gözlemlenirken, öğle trafiğinde 2016’nın Mart dönemine kadar 20 dakikalık bir düşüş kaydedildi.

TEM Sancaktepe – Ataşehir yönünde ise sabahtan saatlerinde 10, öğle saatlerinde 20 dakikalık bir rahatlama yaşandı. Bölge trafiğindeki bu rahatlama, 3. köprü temas yolunun açılmasının arkasında kendini gösterdi.  

Trafiğin arttığı bölgeler

Avrasya Tüneli’nin hizmete girmesinden daha sonra kritik noktalarda trafik azalırken, 2017 itibarıyla Anadolu Yakası’nda saat 14.00’ten daha sonra yoğunluğun arttığı gözlemlendi. Iş çıkış saatinde ise trafikte umma süresi 15 dakika kadar arttı. Anadolu-Avrupa yönünde 1. köprüye içten E5 üstünde umma süresi sabah 08.00 civarında 11 dakikadan 15 dakikaya çıktı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasıyla beraber Mahmutbey Gişeler’de Avrupa-Anadolu yönündeki aşırılık ise azalmadan devam etti. Mart 2017’de sabah saatlerinde umma süresi 25 dakikaya, akşam iş çıkışı saatlerinde ise 10 dakikadan 40 dakikaya çıktı.

Önceki HaberKalp Pillerine Hacker Tehdidi! Sonraki HaberÇin “Hack’lenemez” Kuantum Sinyalini Yolladı…
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri