Youtube’da 10 dakika bir videonun etkisi

39

İnternet üzerinde yapılan her işlem, ister istemez karbon emisyonuna mâl oluyor. Google’da yapılan bir arama 0.2 gram karbondioksit (CO2) salınımına sebep olurken, Youtube’da 10 dakika boyunca bir video izlemek 1 gram karbondioksit ortaya çıkarıyor. Yalnızca bir Gmail hesabı bile yılda 1.200 gram CO2 anlamına geliyor.

Daha çevreci bir dijital endüstri için data merkezlerine manâlı işler düşüyor. Bu konuda yapılan bir araştırmaya tarafından, yalnızca ABD’deki data merkezleri bütün ülkenin elektrik tüketiminin takriben yüzde 3’ünden sorumlu. Bir veri merkezinin en önemli maliyetlerinin başında gelen enerji kullanımının düşürülmesi çevreye de doğrudan olumlu katkı maddesi sağlıyor.

Kış aylarında enerji tüketiminde yüzde 70’e varan tasarruf

Çevreci yaklaşımları destekleyecek çalışmaları her fırsatta değerlendirdiklerini bildiren Radore Bilgi Merkezi Kurucusu ve Idare Heyeti Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “Radore olarak data merkezimizin iklimlendirmesinde suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan çevre dostu bir iklimlendirme metodu olan ‘free cooling’ teknolojisi kullanıyoruz. Bu yöntemle özellikle kış aylarında bu işlemle enerji tüketiminde %70 oranında tasarruf sağlıyoruz” dedi.

Radore Veri Merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emiliyor ve soğutuculardan (chiller) gelen soğuk su ile 16-23° dereceye dek soğutuluyor. Soğutulan hava aracısız olarak spiker sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendiriliyor. Kış aylarında bu operasyon, dış ortamda yer alan soğutucu ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştiriliyor.

Sektör ortalamasının aşağıda PUE değeri

Veri merkezine giren toplam gücün BT ekipmanları göre tüketilen güce oranını bildiren PUE değerinin düşük olması bir veri merkezinin ne dek bereketli çalıştığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilgi merkezlerinin sıradan PUE değeri 1,85 olarak belirlenirken, Radore’nin yıllık PUE oranı ortalaması 1.43.

Kullanılan enerji tasarruflu teknolojiler doğruca Radore’nin takvim PUE oranının sektör ortalamalarının altında gerçekleştiğine değinen Akıllı Kubilay Akyol, “Bu oranlar oldukça memnun edici çünkü teknoloji bir uçtan bir uca yüksek karbondioksit salınımının önüne geçerek çevreye karşısında sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. Ayrıca bu enerji verimliliği sayesinde spiker kiralama, barındırma maliyetlerimizi düşürüyor ve bu avantajı müşterilerimize yansıtabiliyoruz” dedi.

Önceki HaberAndroid O, Ağustos’ta Dağıtılmaya Başlanabilir! Sonraki HaberLinux, AGL ile Otomobilleri Ele Geçiriyor!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Ajansı Seo çalışmaları Of page seo eTicaret danışmanlığı ezine peyniri en iyi ezine peyniri ezine peyniri nereden alınır ezine inek peyniri ezine koyun peyniri ezine keçi peyniri