İğne Oyası Havlu Kenarları Nasıl Yapılır?

166

İğne Oyası Havlu Kenarları Nasıl Yapılır?

Bayanların el emeği göz nuru olarak yaptıkları iğne oyaları yapılması zaman alan zahmetli bir o kadar da güzel ve narin görünen işlemelerdir. Özellikle havlu kenarlarında hoş görünen iğne oyası havlu kenarları çeyizlerde farklı yerlerde de kullanılabilir. Eşarp ve tülbent kenarları, yemeni, yazma, mevlit örtüsü, vitrin, masa, sehpa, yatak örtüsü ya da mendil kenarlarına işlenebilen iğne oyaları Türk kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Evlenecek bayanların çeyizlerinde çok sayıda yer alan havluların daha şık ve gösterişli görünmesini sağlayan iğne oyası havlu kenarları farklı renk ve iplerle yapılarak birbirinden güzel modeller yapılmaktadır. Maharetli bayanların yeni modeller keşfederek yaptıkları iğne oyalarının yapımı oldukça zordur.

Havlu Kenarlarında Dikkat Çeken İğne Oyası Modelleri

Yıllardır yapılarak geleneksel hale gelen iğne oyası havlu kenarları modelleri hemen her çeyizde yerini alır. Her yöreye özgü olarak yapılan klasik iğne oyası modelleri boncuk ya da taş kullanılarak daha zengin hale getirilerek havlulara işlenir. Zaman içinde bayanlar farklı renklerde ipler kullanarak ve motifleri değiştirerek günümüz modern çağa iğne oyalarını uyarlamıştır. Çok daha modern ve gösterişli görünen  modellerde  sadeliği sevenler beyaz ya da bej renklerde ipler kullanmaktadır. Havlu kenarlarını daha çekici hale getirmek için havlunun üzerinde bulunan renklerde ipler kullanılarak iğne oyası havlu kenarları daha dikkat çekici ve uyumlu hale getirilir. Günümüzde gelin ve damadın isimlerinin yazıldığı modeller çok sevilmektedir.

Modern İğne Oyası Motifleri

Günümüzde genç bayanlar geleneksel motiflerin dışına çıkarak çok daha modern görünen motiflerde iğne oyaları yapmaktadır. El emeği göz nuru olan bu kıymetli el işlerinde hayvan, meyve ve çiçek desenleri çok fazla kullanılmaktadır. Papatya, lale, gül, menekşe, yaprak, kardelen ve kaktüs motifleri ile arı, sinek, örümcek, böcek, balık, kuş gibi hayvan motiflerinin işlendiği iğne oyası havlu kenarları çeyizlerdeki yerini her zaman korumaktadır. Eskimeden ilk günkü özelliklerini koruyarak yıllarca torunlarınıza kadar saklayabileceğiniz bu havlu kenarlarında çilek, elma, armut, üzüm, karpuz ve kiraz gibi meyve desenleri de kullanılmaktadır. Motifin şekline göre uygun renkler kullanarak yapabileceğiniz bu el işlerini kurdele, boncuk, renkli taşlar, pul gibi aksesuarlarla renklendirebilirsiniz.  İsteğe göre parıltılı ya da sade olarak örebileceğiniz iğne oyalarının dik durması desenin net görünmesi için önemlidir. Örgünün hem ütü istememesi hem de bozulmadan sağlam durabilmesi için dantelleri kolalayarak yapabilirsiniz. Doğru iğne ve ip kullanıldığında istediğiniz motifi kısa sürede ortaya çıkarabilirsiniz.Yönetici


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.