Müslüman Süper Kahramanlar

Müslüman Süper Kahramanlar

58

Galeri / Sinema Özellikle son yıllarda süper kahramanların ırkı, cinsiyeti bir yana şu son dönemlerde dini içerikler de görmeye başladık. DC tarafı Green Lantern, Simon Baz ile Ramazan ayını kutlarken, Marvel ise Ms. Marvel, yani Kamala Khan’ı sinematik evrene sokmaya hazırlıyor.Hem Marvel hem de DC’deki birçok Müslüman odaklı karakter, orta doğu veya Arap kökenli olsa da, aralarında ilginç bir şekilde birkaç Türk de mevcut. Bir de bu listede DC karakterlerinin çokluğu gözünüze çarpabilir. Bunun nedeniyse, bundan sanırım 18 veya 19 yıl önce DC Comics, o yıllarda Justice League ekibini başka ülkelere yollayarak o ülkelerde yaşanan önemli olaylara müdahale ettiğini görmüştük. Tabi ki bunlardan biri de Türkiye olmuştu ve bizim ilk DC karakterimiz Janissary karşımıza çıkmıştı.Biz çizgi roman severler, genelde süper kahramanları ne din, ne de ırk yönünden birbirinden ayırırız. Hepsini eşit olarak sever ve sayarız. Ama bu sefer, hazır ramazan ayı gelmişken, beraber bir istisna yaptık, çizgi romanlarda yer alan Müslüman karakterleri, hepsi olmasa, da önemli olanlarını sizler için sıraladık.  Marvel’ın New Warriors serisinde 58. Sayısında karşımıza çıkan ve iyilerin safında yer alan Suriyeli ajan Batal aynı sayıda öldü. 4 Müslüman Süper Kahramanlar

Josiah X


Kaptan Amerika gibi Super-Soldier serumuna maruz kalan Josiah X’in Kaptan Amerika benzeri bir kostüm kuşanarak kahramanlık yapıyor ve daha sonrasında ise Black Panther’in başında bulunduğu siyahi ağırlıklı bir gurup olan The Crew katılıyor.


Gerçek ismi Abdul Qamar olan Arap karakterimiz, ilk olarak Incredible Hulk’ın 257. sayısında karşımıza çıktı. Sihirli bir uçan halısı ve büyülü bir kılıcı bulunmakta. Ayrıca Marvel’in en sevilen çizgi romanlarından olan Contest of The Champions’da çok kilit bir rolü de bulunuyor. Listemizdeki Arabian Knight’ın bir diğer versiyonudur. İlk olarak Union Jack vol. 3’ün 1. Sayısında gözüken karakterimiz aynı kılıcı kullanmaları bir yana, hasar almayan özel bir elbisede giymektedir. 8 Müslüman Süper Kahramanlar Sinbadİsmi Davood Nassur olan ve ilk olarak Superman Vol. 2’nin 48. Sayısında karşımıza çıkan bu ergen karakterimiz, uzaylı teknolojisi bir kemer kullanmakta. Ayrıca Lex Luthor tarafından kötü niyetle kullanılması istense de buna kendisi karşı çıkarak iyilerin safında yer almıştır 10 Müslüman Süper Kahramanlar Yasemin SözeDaha önce izleyenler varsa kendisini Arrow Dizisinde Oliver Queen’nin listesinde görmüştük. Yasemin Söze silah kaçakçılığı yapan bir ailenin kızı. Söze ilk olarak Birds of Prey 87. Sayısı ve Suicide Squad’ın 67 Sayısında gözüktü.  Deadshot kadar olmasa da ona yakın bir şekilde silahta usta olan Söze Huntress ile Black Canary tarafından yakalanıp hapse gönderilmiş ve orada Amanda Waller‘ın, Suicide Squad ekibine Deadshot‘ın yerine getirilmiştir. Bir gün Secret Six’e karşı yapılan operasyonda Deadshot tarafından öldürülmüş ve Blackest Night serisinde Black Lantern olarak geri gelmiştir. 12 Müslüman Süper Kahramanlar

Wise Son

DC’de yer alan bu karakterimiz Blood Syndicate gurubunun lideri olan Wise Son ilk olarak 1996 yılına karşımıza çıkmıştır. Kendi çizgi romanına sahip olan bu karakterin özel gücü ise her türlü fiziksel darbeye karşı dayanıklı olması. 14 Müslüman Süper Kahramanlar DustAfgan asıllı olan Sooraya Qadir, X-Men üyelerindendir. Köle olduğu sırada köle taciri tarafından peçesi çıkartılmak istenirken kuma dönüşen Sooraya, kendisini Afganistan’daki X-Corps’da bulur. Jean Grey tarafından X-Men davet edilen Dust, uzun bir süre X-Men ekibinin bir parçası olarak yer alır. Kendisini kuma dönüştürme ve kum fırtınası yaratma özelliği olan bu X-Men üyesinin ilk çıkış tarihi ise 2002 yılında yayınlanan New X-Men’nin 133. sayısında karşımıza çıkmaktadır.
Pakistan asıllı olan Kamala Khan’nın kendisi bir Inhuman olduğu için, kol ve bacaklarının uzayabildiği, dağ doğrusu elastik bir güce sahip olan Ms. Marvel. Aslında Captain Marvel’in büyük bir hayranıdır ve ona özenerek suçlularla savaşmaya karar vermiştir. En son Civil War 2 de gördüğümüz Ms. Marvel ’in solo çizgi romanlarını da ülkemizdeki çizgi romancılardan da bulabilirsiniz. Lübnan kökenli olan Simon Baz, ailesiyle birlikte birçok Lübnanlının ikamet ettiği Detroit Eyaleti’nde yaşamaktadır. Üniversiteyi bitirdikten sonra otomotiv sektöründe iş bulur, daha sonrasında ise ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz sırasında işsiz kalır. Bunun sonucunda araba çalıp satmaya başladı. Bir gün yine araba çalmaya gittiğinde o arabanın içerisinde yüklü miktarda dinamit olduğunu gördü tesadüfe bakın ki polislerde o arabayı takip etmekteydi. Kendi suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan Simon’a kimse inanmadı ve Guantanamo Körfezi‘ne sürüldü. Orada çeşitli işkenceler görürken Green Lantern yüzüğü kendisini seçti oradan kurtuldu. Artık hem masum olması için çabalayacak hem de iyilik adına savaşacaktı. Simon Baz diğer Green Lantern’e oranla gerçek bir silah taşımakta ve maske takmaktadır.
Yorumlar MK Okuru MK Okuru 31.05.2018 17:17 Kalan Karakter : 300 Gönder
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.